Hakan Türksoy
255 Tekirdağlı...

İki yıl önce bu günlerde Tekirdağ'da 255 muhtar konuşuluyordu.

Kadir Albayrak'ın tekrar aday olmasını isteyen 255 muhtar imzaladıkları dilekçeyi CHP Genel Merkezi'ne göndermişti.

Muhtarların popüler olduğu günlerde bu kadar muhtarı bir araya toplamak hiç kolay değildi.

Zaten kolay olmadığı için günlerce konuşuldu... Tekirdağ Büyükşehir Belediyesini kurulduğu ilk günden bu yana takip ediyorum...  Sizlerden daha şanslıyım çünkü yerel basının içindeyim.

Kuruluşu bir yana Kadir Başkanla aday adayıymış gibi davrandığı günlerde sohbet ediyordum. Hatta bir işyerinin açılışı için valilik önünden şimdiki İtfaiye'nin olduğu yere kadar yürüdük...

Yol boyunca rahatça sohbet ettik.  Şimdi yürümeye kalksak yol boyunca kaç kişinin durduracağını tahmin bile edemiyorum. Başkan olduktan sonra sokakta konuşmaya hasret kaldık.

Durduranlardan çok bir şey sorunca "sen nasılsın?" demesi gibi bazı taktikler geliştirdi. Sonra isterse aynı anda beş kişiyle farklı konularda konuşa bildiğini fark ettim. Bu özellik herkeste yok.

Neyse 255 muhtarın imzası o günlerde birilerine dert olmuştu. O dert hala devam ediyor...

Sizler olayları yerel basından öğreniyorsunuz. Tabii takip edip okuyanlar öğreniyor..

Cumartesi ya da Perşembe Pazarı'n da alışveriş yapan ev hanımlarına Tekirdağ'da yayınlanan yerel gazetelerin adını sorun?  On hanımdan ikisi bir gazetenin adını ancak söyler.

Ev hanımları Büyükşehir Belediyesi'nin, Süleymanpaşa Belediyesi'nin ya da ilçe belediyelerinin yaşadığı sorunları o zamanda bilmiyordu şimdi de bilmiyor.

Sular kesildiği zaman herkes belediyeyi anıyordu ama, suyun neden, kesildiğini bilmiyordu.  Akşam eve gelen eşinin anlattıklarından bazı şeyleri öğreniyorlardı.

Eşi ya sokakta ya kahvede ya da camide duyduklarını anlatıyordu. İller Bankası'ndan Büyükşehir'e gönderilen paranın geri istendiğini, elektrikler haber verilmeden kesildiği için suların kesildiğini, sahildeki kira gelirlerinin aniden Büyükşehir Belediyesi'nin elinden alındığı bilmeleri eşlerinin insafına kalmıştı.

Bunlar gibi daha birçok küçük aksiliklere rağmen(!) Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bu günlere geldi.

Uzatmayayım bana dert olmadı ama o günden bu yana  255 muhtar aklımdan çıkmıyor.

Keşke o dilekçeyi 45 muhtar daha imzalasaydı. Bende gönül rahatlığıyla 300 Spartalı kahraman gibi 300 Tekirdağlı başlığı atardım

Fakat 255 Tekirdağlı muhtar bile yetti. Kadir Başkan üçüncü dönemine gidiyor haberiniz olsun(!)

Yazı Tarihi : 25.11.2020