Muhsin Durucan
658. KIRKPINAR YAĞLIK PEHLİVAN GÜREŞLERİ

Bu yıl Edirne Kırkpınar yağlı pehlivan güreşlerinde başpehlivan olan Ali Gürbüz ile geçen yılın başpehlivanı Orhan Okulu, tartışmasız ülkemizin kaliteli güreş çıkaran ve izleyicilerini coşturan ikili oldu!

 

***

Edirne’de yedi yıl kamu görevi yaptım. Edirne’nin sarı sıcağı altında saatlerce kol bağlamak kolay değil! Her yiğidin harcı da değil! Yurdumuzun değişik illerinden gelen 2500 pehlivan katıldı, 53 başpehlivan, kol bağladı.

 

Önceki turlarına baktığımızda; Ali Gürbüz de Orhan Okulu da aktifti... Ne ki gözlerin dikkatle onlara çevrildiği, ikilinin yaptıkları final maçı sönük geçti. 40 dakika süresince izlemeye değer hiçbir oyun olmadı.

 

Alanın ortasında 40 dakikalık normal sürede yenişemeyen pehlivanlar, kendilerini sakladıkları altın puan bölümünde daha aktif bir güreş sergilediler.

 

Antalyalı ikili Ali Gürbüz ile Orhan Okulu’nun final güreşinde alta düşen olmadı. Alta düşmeyi bırakınız, dizlerinin de yere değdiği görülmedi! Ne ki sonuç görülmeye değerdi!

 

Güreşin 48. dakikasında rakibi Orhan Okulu'nun paçasına daldığı sırada bu pozisyondan kurtulan Ali Gürbüz, bir anda künde pozisyonu aldı. Ali Gürbüz, kontrolü eline geçirmesi sonrası Orhan Okulu'nun dengesini bozarak açık düşürdü. Tuş etti. Puanı alarak güreşi kazanan Ali Gürbüz, bu sonuçla 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı oldu!

 

Ali Gürbüz: "Herkes şunu iyi bilsin! Ben savaşırım, asla pes etmem. Bu kemeri rahmetli babam için aldım. Zor yollardan, dar yollardan, karanlıktan çıktık geldik. Tüm ekibime, tüm sevenlerimize, herkese bu kemeri armağan ediyorum. Ama özellikler babamın ruhuna...”

 

Devlet sporcusu unvanıyla ilgili yöneltilen soruyu Gürbüz şöyle yanıtladı: "Bu sahada kemer almak çok zor! İki gündür verdiğimiz mücadeleleri görüyorsunuz. Buradaki her kemer anlamlı, her kemer önemlidir. Toplam 15-20 Kırkpınar başpehlivanı var. Bu unvan ülkemize bir yük değildir. Biz maddi yönünü geçtik. Bunun onurunu, gururunu yaşamak istiyoruz. Biz devlet sporculuğunu hak ediyoruz."

 

Kırkpınar’ın solmaya yüz tutmuş çayırında; Sarı fırtına lakaplı İsmail Balaban, Recep Kara, Mehmet Yeşilyeşil, Hamza Köseoğlu, Şaban Yılmaz, Ünal Karaman, Faruk Akkoyun güreşlerini başarıyla tamamlamak için çaba harcadılar. Genç pehlivanlardan Tanju Gemici, Mustafa Batu, Ertuğrul Dağdeviren, gibi adların olduğu 16’ya kalacak pehlivanlar arasında final yapmak, sanıldığı kadar kolay olmadı.

 

Gözlerin aradığı ve kulakların duymak istediği dostumuz Çardak Güreş Ağası Ramazan Güven’in pehlivanı Tanju Gemici’nin tez elenmesi düş kırıklığı yarattı, denebilir! Gemici’nin bu konudaki yakınması şöyle: “658. Tarihi Kırkpınar güreşlerinde kim hakkımı yediyse helal etmiyorum. Allah büyük… Ben yine bu sahalarda güreşmeye devam edeceğim. Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük.”

 

İzleyenler arasında gözüme yansıyanlar kimler mi oldu? Adlarını belirteyim: Ağa Alper Yazoğlu, Ağa Ramazan Güven, Ağa Yusuf Yoldaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaptığı etkinlikte konuklarını çok güzel ağırlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz…

 

Seyfettin Selim Ağa, tek başına katıldığı ağalık artırmasında 661 bin TL ile “2020 Yılının Kırkpınar Ağası” unvanına layık görüldü ve altın kemeri kuşandı!

 

Hakemler, adil davranarak performanslarını gösterdiler. Gerek kule ve gerekse meydan hakemleri, kusursuz ve tartışmasız yönettiler, denebilir.

Yazı Tarihi : 10.07.2019