Hasan Akarsu
ACILI KADINLARIN ROMANI: “EVVEL BAHAR” (*)

İrem Uzunhasanoğlu 1983 İstanbul doğumlu olup İngiliz Edebiyatı dersleri verir, çevirmenlik yapar. Yeni romanı “Evvel Bahar”da acının peşinden koşan kadınları anlatır. Dört kız arkadaşın lise yıllarında öğrenci yurdunda yaşadıkları ilgi çeker. Firuze, Öykü, Handan ve Yasemin’in arkadaşlıkları okul sonrasında da sürer ve yirmi yıl sonra buluşup anılarını tazelerler.

           Handan, turizmcilik yaparken Yasemin üniversitede doçenttir. Romanda daha çok Firuze’yle Öykü’nün anıları öne çıkarılır. İkisinin de acıklı bir yaşamı vardır. Olayları bir Öykü, bir de Firuze anlatır. Öykü’nün babası ünlü gazeteci olup otomobiline bomba konularak öldürülür. Annesi Edremit’te Kemal Bey’le evlenir. Öykü tatillerde annesinin yanına gider. Üniversiteyi bitirip o da babası gibi gazetecilik yapar. Yaşadığı olaylar onu delilik sınırına getirir. İyi bir evlilik yapsa da aldatıldığını anlayınca yıkılır. Oğlu Derin’le yakından ilgilenir.

              “Evvel Bahar”lara aldanmadan yaşamak

         Firuze’nin acıları daha büyüktür. Babası işletmeci Yavuz Bey, konakta yaşar. İlk eşinden boşanır ve süslü bir kadın olan Aysel’le evlenir. Aysel, Firuze’ye karşı acımasızdır. Üçüncü kez Neriman Hanım’la evlenen Yavuz Bey’in tekdüze bir yaşamı vardır. Firuze’yi dışlar, ilgilenmez. Lise yıllarında Firuze, Doğulu bir genç olan Adar’la arkadaşlık yapar. Bol bol sol yayınlar okurlar. Adar, liseden sonra okumayıp dağa çıkar. Aynı gün Firuze tutuklanıp sorgulanır, işkence görür, Adar’ın yerini bilmez. Kanada’ya gider, orada her işi yaparak geçinir. Başına kötü işler geldiği gibi göğüs kanseri olur, onu yener ve yirmi yıl sonra yurda döndüğünde kız arkadaşlarıyla ve ailesiyle yüzleşir. Yirmi yıl sonra yirmi yıllık şarap içerek dertleşirler. Öykü’nün arkadaşı Ozan’ın Bolu-Abant yakınlarındaki Masal Ev’inde kış sonunda, ilkyaz gelirken Firuze’yle Öykü birkaç gün kalır. Öykü, Ozan’a ilgi duyar, sevişir. “Gecenin gözlerinde yaşamaya” hazırdırlar. Firuze, haber vermeden kar yağarken İstanbul’a gidip babası Yavuz’la hesaplaşır. Bunamış olan Yavuz Bey, kimi kez kızını anımsamaz. Kalp rahatsızlığı vardır ve orada ölür. Firuze ise Abant’a döner. “Evvel baharlara” aldanırlar. Öykü anneannesinin sözünü anımsar, ilkyaza aldanmamak gerektiğini düşünür. Öğrenci yurdunda onlara ablalık yapan Palulu Nurdan Abla’yı da anarlar.

        İrem Uzunhasanoğlu, Evvel Bahar romanında ergenliğe, gençliğe geçen kızların arkadaşlıklarına tanıklık eder. Gençliğin içinde olduğu olaylı yılların acılarını da yansıtır. Romanını yazmaya başlarken “Evvel Bahar” adını koyar.

 

(*)Evvel Bahar-İrem Uzunhasanoğlu, Roman, Doğan Kitap, 1. Baskı, Ağustos 2020, 248 s.

(Yeniden Türk Dili, İnternet Ortamı, Kasım-Aralık 2020)

Yazı Tarihi : 13.11.2020