Hakan Türksoy
Adres

İzmir'de meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifa diliyorum.

Ne yazık ki deprem gerçeğiyle bir kez daha yüz yüze geldik.

Şimdi "Bir depremimiz eksikti" diyenler var. Gerçekten ekonomik sıkıntı, koronavirüs ve deprem üst üste geldiler. Maalesef "Erkekseniz teker teker gelin" diyecek halimiz yok.

Fakat tarihsel olaylar ve gelişen bilim sayesinde deprem olacak yerler zaten biliniyordu.

Yani depremlerin adresi belli ama ne zaman olacağı belli değil. Salgın hastalıkları tahmin etmek zor. Bilim insanları küresel ısınmayla birlikte eriyen buzulların altında milyonlarca yıllık mikrop ve virüs olabileceği tahmin ediyor. Yani dünyayı şimdiden başka salgın hastalıklara karşı uyarıyorlar. Geriye ne kalıyor? Ekonomi.

Ekonominin kötüleşeceğini tahmin etmenin zor olduğunu sanmıyorum. Hal böyle olunca deprem ve salgın hastalıkları belki kader diye yorumlaya biliriz ama kul hatasından bozulan ekonomiye kader diyemeyiz.

Ekonomimiz iyi olsaydı şu an iki sorunumuz olacaktı. Salgın artarak devam ettiği gibi olası bir "Tekirdağ depremi" gerçeği var. Buna Marmara depremi ya da İstanbul depremi de diyorlar.

Fay hattı Tekirdağ'a 30 kilometre mesafede olmasına rağmen olası deprem tüm Marmara'yı etkileyeceği için Marmara depremi, en fazla bina İstanbul' da olduğu için İstanbul depremi diyorlar. İstanbul, Tekirdağ ya da Marmara depremi hiç fark etmez.

Adres belli mi? Kapı zili çalışmasa da adres belli. Peki ne yapacağız? İzmir'de daha yeni gördük. Deprem öldürmüyor. Yıkılan binalar öldürüyor.

Ekonomik şartları insan bozuyor ve yine insan iyileştiriyor.

Yazı Tarihi : 31.10.2020