Şafak LAYİÇ
AFFETMEK

Hayvanat bahçesinde işe yeni başlayan bakıcı çok mutludur. Çünkü bu kişi hayvanları çok sevmektedir. Zaman onun için su gibi akıp gitmektedir. Bakıcı bir yandan hayvanları beslemekte, onların bakımını yapmakta, diğer yandan kendi evlâtlarıymışçasına onlarla konuşmaktadır.

Fakat bir gün genç bir aslan, bir pençe darbesiyle bakıcıyı yaralar. Gerçi yara küçüktür, ancak adam bu saldırıya bir türlü anlam veremez. Çünkü onun tek yaptığı bu hayvanı elindeki etlerle beslemektir. Zavallı bakıcı, kendisine bir haksızlık yapılmış gibi hisseder ve bir daha bu aslana yaklaşmaz.

Ancak hayvanat bahçesi müdürü bu olayı ve bakıcının yaşadığı travmayı öğrenir ve onu yanına çağırıp nasihat eder:

-Oğlum, aslana küsmene gerek yok. Bu sadece bir kazaydı. Onu affet ve sevmeye devam et. Hiç pire için yorgan yakılır mı?

Bakıcı bu telkin doğrultusunda gerçekten de genç aslanı affeder ve onunla yeniden güzel bir iletişim kurar. Adam yine eski günlerine, sevincine geri dönmüştür. Eskisi gibi hayvanlarla daha sıcak bir şekilde ilgilenmeye başlar.

Maalesef birkaç gün sonra yine aynı aslan, bu defa daha sert bir pençe darbesiyle bakıcıyı hastanelik eder. Zavallı adam haftalar sonra iyileşir ama bu defa ağır bir depresyona girer. Artık işini bile bırakmayı düşünmektedir.

Yakınları onu son çare olarak bir psikologa gönderir. Psikolog olayı öğrendikten sonra bakıcıya şu telkini verir:

-Bu aslanı affet, ama davranışını hep hatırla.

Bu hikâyeyi, bu konuda söylenmiş güzel bir sözle bitirelim: “Bir taşa takılıp düşmek DALGINLIK, ama aynı taşa ikinci defa takılıp düşmek ise APTALLIK’tır.”

Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 21.05.2020