Hakan Türksoy
Akıllı demokrasi

Akıllı telefonlardan 3G'nin, 4G'nin nasıl bir şey olduğunu az-çok öğrendik.

Bilmeyenler için benzetme yapayım. 1100 motor, 1600 motor. Veliefendi'de koşan eşeklerle atlar ya da Çemişkezekspor, Barselona(!)

Biraz zorlaştırayım. Kullandığımız bilgisayarların üzerinde yazan Core'i5, Core'i8 gibi rakamlar.

Bunların hepsi yenilenmeyi ve güç farkını anlatıyor... Sadece güç farkını değil, hiçbir şeyin geriye gitmediğini gösteriyor...

Son günlerde 4.0 demokrasi ya da akıllı demokrasi tanımını duymaya başladık. Bu tanımı ortaya atanlar akıllı vatandaşlar olmadan akıllı demokrasinin kurulamayacağını söylüyor...

İhtiyaç olmasa 4.0 demokrasi kavramı konuşulmaz. Ayrıca konunun detaylarını ancak siyaset bilimciler bilir, siyasiler değil.

Yeri gelmişken yazayım. Aşı konusunda da sadece bilim insanları konuşur ve karar verir.

Gerisi hikaye... Sosyal medyada aşıyla ilgili birçok şey paylaşılıyor. Esprili paylaşımlara gülüp geçiyoruz saçma sapan olanlara bozuluyoruz.

Esprili paylaşımlardan birini cep telefonumdan genç gazeteci kardeşime gönderdim. Genelde böyle şeyler gönderdiğimde gülen surat falan gönderirdi. Bu kez hiçbir şey göndermedi.

Merak edip sordum. "Abi güleyim mi ağlayayım mı? şaşırdım. Böyle saçma şeylere inananlar var." demez mi!

Halbuki; argo olduğu kadar çok saçma bir espriydi. Az önce 4.0 demokrasinin akıllı insanlarla kurulabileceğini yazmıştım.

Uzatmayayım, dünya 4.0 demokrasi kavramıyla meşgul olurken biz asgari ücretin ne kadar olacağını konuşuyoruz.

Geçen gün Çerkezköy'de gündüz vakti sobadan sızan karbonmonoksit gazından bir anne ve 10 yaşındaki oğlu zehirlendi. Çocuğu maalesef kaybettik anne komada.

Çerkezköy'de bir fabrikada asgari ücretle çalışan baba işten gelince olayı fark etmiş.

Şimdi "ah şu asgari ücret mi?.." desem yoksa "kader mi?.."

Yazı Tarihi : 14.12.2020