Hasan Akarsu
“AKLIMDA HEP SEN” (*)

Kürşat Başar 1963 İstanbul doğumlu olup felsefe okur, birçok dergi ve gazetede yöneticilik, televizyonda program yapar. Öykü, deneme ve romanlarıyla tanınan yazar, yeni romanı “Aklımda Hep Sen” ile yeni aşklara, sevgilere, yaşam deneyimlerine kapı açarken gerçek aşkın öyküsünü anlatır.

Roman, bir tren yolculuğunda geriye dönüşlerle, düşlerle yaşamını sorgulayan Ebru’nun yaşamöyküsünü yansıtır. Anlatıcı Ebru olup ailesini tanıtır. On yedi yaşına geldiğinde, babasının bavulunu alıp bir iş gezisine çıkışıyla yaşamında çok şey değişir. Babası Kemal, eşini ve evini terk eder, Almanya’da başka bir kadınla evlenip yaşamını sürdürür. Ayrıca iş ortağını aldatıp tüm parayı da kaçırır. Ebru geride kalanları ve ailesini anlatır. Annesi sanki terk edilmeyi hak etmiş gibi susarken anneannesi Sare Hanım, İstanbul’da, Emirgân’da ölen eşinden kalan ahşap evinde sanatçı dostlarını buluşturup ağırlayarak yaşamını sürdürür. Ankara’da bir çukura düşüp beyin kanamasından ölen şaire (O. Veli) âşık olduğu da bilinir. Şair Cemal de (Cemal Süreya olmalı) eşiyle gelir söyleşilere. Liseyi bitirirken sanatçılar arasına katılan güzel kız Ebru, onlardan Ressam Ferhat’ın ilgisini çeker ve ikisi arasındaki kıvılcım aşka dönüşür. Ferhat, Vanlı olup babası akraba evliliği yapar, kardeşleri ölürken biri beyin özürlüdür. Babası eşini bırakıp İstanbul’da başka bir kadınla evlenir. Ebru ve Ferhat ikisi de baba sevgisinden uzak büyürler. Ebru’nun okul arkadaşları Tolga ve Seda da romanda önemli yer tutar. Liseyi bitirince Tolga ile Ebru Londra’da bir ev kiralayıp okurlar. Ebru, modaya eğilimli olduğu için moda eğitimi alır ve çizimlerde başarılı olur. Yurda döndüğünde, sevgilisi Ferhat ona ebru sanatını da öğretir ve “Benim Gizli Rüyalarım” adlı ebru sergisi açmasını sağlar. Tolga eşcinsel eğilimli bir gençtir. Ailesi varlıklıdır. Ebru, Londra’ya gitmeden daha Ferhat’la ilişkileri çoğalır. Onun evinde buluşup sevişirler. Daha sonra Ferhat, onun için Londra’ya da gider. Ferhat, ileri görüşlü olup sorgulanan bir ressamdır. Korku zamanıdır ve insanlar, sorgusu bitmeden cezaevine gönderilirler. Ferhat, on beş günlük bir kamp sırasında terör örgütüyle ilişkili olduğu gerekçesiyle suçlanınca Almanya’ya kaçıp orada yaşar.

Ebru’nun Arayışları

Ebru, ortada bırakıldığı için üzülür, aşkı sorgular. Anneannesi Sare Hanım’ın sözlerini anımsar: “Aşkta, acı ile mutluluk birlikte gelir… Çok şey bilince hiçbir şey bilmiyormuş gibi olursun. Çok şey yaşayınca hiç yaşamamış gibi olursun. Çok yaşlanırsan çocuk gibi olursun…” (s. 268). Ebru, sevginin emek olduğunu düşünür. Yaşamda her şeyin istediğimiz gibi olmayacağını anlar ve özgür olmak için çaba gösterir. Okul arkadaşı Seda, Ebru’nun sergisine mimar olan Onur Bey’i getirir, onunla tanıştırır. Daha sonra Onur Bey evlilik önerir ve Ebru kabul eder, evlenirler. Onur Bey varlıklıdır, yalısı vardır. Çok içtiğinde hırçınlaşır, iki kişilikli olur. Ayrıca başka bir kadınla Ebru’yu aldattığı ortaya çıkınca kısa sürede boşanırlar. Erkeklerin anlık tutkularla yittiklerini anlar Ebru ve Ferhat’ı düşündükçe huzursuz olur. Yeni bir hayata yürür. “Hayatını istediğin gibi yaşamalısın” diyen Sare Hanım’a hak verir. Ara sıra bayıldığı için beyninden ameliyat olmasına karar verilir. Ailesine söylemeden başka bir ülkenin kasabasında kliniğe yatar. “Yaşamın Ucuna Bir Yolculuk”a çıkar ve ameliyat olup ayıldığında yanında elini tutan Ferhat’ı görür. Mutluluğa uyanır. Gerçek hayatı düşle karıştırıp yaşamaktadır. Kırık bir aşk öyküsüdür yaşadığı. “Aşkın geçmiş zamanı yoktur… Âşık olmuşsan her zaman âşıksındır” der. Ebru, daha önce Almanya’da bir hastanede ölüm döşeğinde olan babasının çağrısı üzerine gider. Babası bağışlamasını ister, bağışlamaz. Sonra da bağışlamadığına üzülür. Yaşam acılarla, sevinçlerle doludur. Yine Sare Hanım’ın bir sözünü anımsatır: “Başkasına duyduğun öfke seni mutsuz eder.”

Yazar Kürşat Başar, “Aklımda Hep Sen” romanında genç kız Ebru’nun aşkını, mutluluğunu, acılarını yansıtırken sanatçı ruhlu, sanatçılarla düşüp kalkan, onun anneannesi Sare Hanım’ın deneyimlerini de paylaşır. Sevdiğini unutmamanın, âşık olmanın bir gereği olduğunu vurgular. Yalın, akıcı bir anlatımla yazdığı romanın ilgiyle okunduğunu belirtmeliyiz.

 

(*) Aklımda Hep Sen-Kürşat Başar, Roman, Everest Yayınları, 1. Basım, Haziran 2019, 386 s.

(Çini Kitap, Bursa, Eylül-Ekim 2019)

Yazı Tarihi : 04.05.2020