Hakan Türksoy
Allah Aşkına

Türkiye genelinde koronavirüs artış eğilimi devam ediyor...

Vakalardaki yükselişin bir diğer nedeninin yürüyen koronalılardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Bu ne demek? Kovit-19 testi pozitif çıkmış kişilerin karantinada olmaları gerekirken aramızda dolaşmaları demek. Karantina kaçaklarının 125 bin civarında olduğu söyleniyor.

Evlerinde izolasyonda olması gereken bu firarilere "eve dönün" çağrısı yapılmasına rağmen ne yazık ki; aramızda dolaşmaya, toplu taşıma araçlarına binmeye , marketlerde alışveriş yapmaya devam ediyorlar... 

Doğrusu bu bir insanlık suçu. Fakat bu firariler insanlık suçu işlediklerinin fakında değiller. 

Nasıl farkında olsunlar ki? Koronavirüs salgınıyla ilgili yapılan son anket durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor.

Ankette; koronavirüsün varlığına inanmayanların oranı yüzde 11.4, 'ekonomimizi bozmak için dış güçler getirdi' diyenlerin oranı %15.6, 'salgın abartılıyor' diyenlerin oranı ise %33 olarak ölçülmüş.

Aynı ankete göre "devlet üzerine düşeni yapmıyor" diyenlerin oranı yüzde 56,9. Koronavirüs salgını ile ilgili devlet üzerine düşeni yapıyor, halk dikkatsiz davranıyor diyenlerin oranı yüzde 40,1. "Devlette halkta üzerine düşeni yapmıyor" diyenlerin oranı  yine 56,9 olarak ölçülmüş.  

Bu sayıları böl, topla, çarp, çıkar. Sonra sağlamasını yap. Ne yaparsan yap hepsinden korovavirüs çıkar.

Abartılıyor diyenlerin sayısına bende inanıyorum. Çünkü aynı tiplerden Süleymanpaşa'da da var.

Bunlardan bazıları gözümüzün önünde duruyor. Hiç yer değiştirmemelerine rağmen bunları hiç bir yetkili görmüyor iyi mi!  Denetleme yetkisi olanlar arasında da anket yapılsaydı acaba nasıl bir sonuç çıkardı?

Bu şartlarda uzatmanın hiç anlamı yok. Denetleme yetkim olmasa da her gün yazmaya devam edeceğim...

Son olarak; Firarilere "hemen eve dönün" Hiç yer değiştirmeyenlere "maske takın" Yetkililere de "Allah aşkına görün" diyorum.

 

 

Yazı Tarihi : 16.09.2020