Hakan Türksoy
An meselesi...

Bir su maymunumuz eksikti sonunda o da oldu. İlk su maymunu kafilesi Bulgaristan'daki aşırı yağıştan taşan Tunca Nehri'nin sularıyla birlikte Edirne'ye giriş yaptı.

İri bir fareye benzeyen, bitki kökü ve kurbağalarla beslenen bu zararsız hayvanların anavatanı Güney Amerika. Kürkleri için Bulgaristan'daki çiftliklerde beslenen bu hayvanlar şimdi Edirne'de özgürlüğün tadını çıkarıyorlar.

Diğer kemirgenler gibi sık üreyen bu hayvanların sayısı her geçen gün artıyor. Yakında tüm Trakya ve Tekirdağ'da da görürseniz hiç şaşırmayın.

Kene ile başlayan böcek ve hayvan göçü, İspanyol dansçısı ve balon balığı ile devam ederken su maymunumuz da oldu. Hadi su maymunları tutsak hayvanlar diyelim. Ya diğerleri?

Hepsinin nedeni küresel ısınma. Bir-iki derecelik artış korona gibi virüslerinde ortaya çıkmasına neden oldu. Bundan sonra ne olacağı belli değil.

Dünyayı yıllardır uyaran çevrecilerin cennetlik olduğunu boşuna yazmıyorum.

Geçen hafta TEMA Vakfı'nın kurucusu Hayrettin Karaca'nın ölüm yıldönümüydü. Sosyal medyada onunla ilgili paylaşımlardan birinin altına "şu an cennetten bizi izliyordur" diye yazacaktım son anda vazgeçtim.

Ne demek istediğimi anlamayan biri çıkıp ters bir şey yazacak sonra al başına belayı...

Trafikte, markette her yerde başımızın belaya girmesi an meselesi.

Allah her şeyi ayarlıyor. Boylu- poslu biri olsaydım her gün kavga ederdim. Fakat insanı bazen çileden çıkaran yerel maymunlarda oluyor...

Geçen gün markette eşiyle birlikte alışveriş yapan yaşlı bir ağabeyimiz kasadaki kıza çabuk olmasını söyledi.

Kasiyer kız bir şey demedi ama en öndeki maymun bozuldu. Yaşlı adama üç defa "yaşlı-başlı adamsın sana bu hareketi yakıştıramadım" dedi. Hadi bir kere söyledin. Üç defa üstelik eşi yanındayken tekrar etmenin anlamı ne? Dayamadım patladım tabii.

Sonra araya girenler oldu maymunu dışarı attılar. Meğer bu maymun günümüzde pahalı ev alıp aynı zamanda da statü satın aldığını sananlardanmış. Hak etmediği statü çenesine vurduğu gibi büyüğe, küçüğe saygısı kalmamış.

Kısacası yalancının mumu misali... Bunun da statüsü markete kadarmış(!)

Ne yazık ki aramızda bu tür maymunlardan çok var. Fark ettiğiniz an oradan uzaklaşın.

Yazı Tarihi : 23.01.2021