Hasan Akarsu
“ARKADAŞIM VE BEN” (*)

Yazar Mihriye Günenç Savaş’ın “Arkadaşım ve Ben” adlı kitabında dört çocuk öyküsü vardır. “İnternet Dünyasından Oyun Dünyasına Koştum” adlı öyküde, ilkokul çocuğu Ömer’in dünyası yansıtılır. Ömer, yaz dinlencesi bitince, havalar soğuyunca evin içinde daha çok kalmak zorundadır. Aynı oyuncaklarla oynamaktan sıkılır. Ailesiyle birlikte yeni oyuncak alırlar, ondan da sıkılır. Annesinin ve babasının telefonu, tableti vardır. Onlar uyuyunca annesinin telefonuyla sabaha kadar oynayan Ömer okula geç kaldığı gibi gözleri de kızarır. Annesi onu göz doktoruna götürür. Göz doktoru, sınıf arkadaşı olan Ayşe’nin annesidir. Ömer, göz kuruluğu için ilaç kullanır. Ayşe’nin ailesiyle ailece görüşürler. Ömer kitap alıp okur, Ayşe’yle birlikte oyunlar oynarlar. Ömer kazanınca mutlu olur. İnternet dünyasından uzaklaşmasına sevinir. Yazar, çocukları düş dünyasına çağırır bu öyküsüyle.

“Arkadaşlık Her Şeyden Yüce” öyküsünde, otistik olan Ali’nin okuldaki davranışları yansıtılır. Nurcan Hanım’ın oğlu Ahmet, Melek Öğretmenin isteğiyle Ali’yle ilgilenir, onu yalnız bırakmaz. Birlikte oynarlar ama Ali, hamur oyununda kıskançlık yaptığı gibi Ahmet’in elini de ısırır. Bu kez Nurcan Hanım, oğlu Ahmet’le armağan alıp Ali’nin evlerine konuk gider. Ali’yi bırakmazlar. Bu ilgi karşısında Ali düzene girer, veliler de destek verir ve özel çocuk olan Ali kazanılır.

“Oyuncak mı? Kendim Yapabilirim” öyküsünde, hazır oyuncaktan sıkılan Umut’un kendi oyuncağını yapması konu edilir. Umut, araba robotu yapar, okula götürür. Arkadaşları ve öğretmeni beğenir. Düş kurup oyuncak yapmasını seven Umut, yaralı köpeğe barınak da yapar. Düş kurup kendine güvenmenin önemi vurgulanır öyküde.

“Kaktüsün Dikenleri Bana Güç Oldu” öyküsünde, bisikletten düşen Melisa’nın binmeye korkması anlatılır. Çiçek açan kaktüsü, bir dala yuva yapan kuşu izleyen Melisa, gördüklerinden etkilenir ve yeniden bisiklete binmeye hazırlar kendini.

Yazar Mihriye Günenç Savaş, dört küçük öyküsüyle çocuklara doğruyu, güzeli sezdirmeye çalışır. Düş kurmanın, sevginin yararlarını gösterir.

 

(*) Arkadaşım ve Ben-Mihriye Günenç Savaş, Çocuk Öyküsü, Tunga Yayınları, 2019, 32 s.

Yazı Tarihi : 17.01.2020