Hakan Türksoy
Aşevi

Türk dil kurumuna göre bitişik yazılması gereken aşevini bir önceki yazımda "aş evi" olarak ayrı yazmışım.

Tüm okuyucularımdan özür dilerim. Doğrusu konulara odaklandığım için son ana kadar böyle hataları göremiyorum. Beni internet sitesinde yazımı okuyan Türkçe öğretmeni arkadaşım uyardı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Uyaran sadece o değil tabii. Başka uyarılarda aldım.

Fakat diğerleri Türkçe öğretmeninin gördüğünden farklı şeyler görmüş. Örneğin biri, Ak partili Süleymanpaşa Belediyesinin açtığı aşevini küçümsediğimi söyledi.

Bir başkası aşevine adı verilen Dr. Adem Dalgıç'ın CHP'den aday gösterilmeyince  başka partilerle görüştüğünü yazdığım için beni eleştirdi.

Sırasıyla cevap vereyim. Ben aşevini küçümsemedim. Sadece son yıllarda bu tür hizmetlerin  sıradan belediyecilik hizmetleri arasına girdiğini yazdım. Ama vefa konusunda Süleymanpaşa Belediyesine teşekkür ettim.

Dr. Adem Dalgıç'ın Tekirdağ'a büyük hizmetleri var. Kimse seçim öncesi hiçbir yere kazma vurmaz ama Adem Dalgıç ve ekibi büyük bir cesaretle Tekirdağ'ın altını üstüne getirdi.

O dönemi hatırlayın! Bırakın araç kullanmayı bazı günler yollarda yürüyemedik. Karşıdan karşıya  geçerken iş makinelerinin kepçeleriyle adeta köşe kapmaca oynadık.

Zor günlerdi ama Tekirdağ'ın alt yapısı tamamen yenilendi. Fakat Dr.Adem Dalgıç  son seçimde aday gösterilmedi.

Siyaset farklı bir ortam. Kim ne derse desin belli bir süre sonra insanın psikolojisi değişiyor. Dünya tatlısı bir insan siyasete girince başka biri oluyor. Buna "koltuk sevdası" diyende var, "başkalarının gazına geliyor" diyende...

Neyse sonuç olarak Dr. Adem Dalgıç başka partilerle görüştü. Hatta haber beklediğini emlakçı dükkanında bana bile söylemişti.

Neyse uzatmaya gerek yok. Zaten hepsi geçmişte kaldı. Dr.Adem Dalgıç'ın adı bundan sonra aşeviyle anılacak.

Aslında bugün benim anlatmak istediğim başkaydı. Ben bugün bir öğretmenin ne gördüğüyle partili ya da yandaşların ne gördüğünü anlatmak istemiştim.  

Yazı Tarihi : 03.09.2020