Hakan Türksoy
Avrupalı Süleymanpaşa

Yıllardır girmek için adeta çırpındığımız AB'nin (Avrupa Birliği) kapısını bize Süleymanpaşa Belediyesi açmıştı...
İçeri giremedik ama kapısını aralayıp "merhaba" demiştik. 
Neler olduğunu kısaca hatırlayalım...  Çok değil, bir dönem önce CHP'li Süleymanpaşa Belediyesi'ne Avrupa Birliği Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından Avrupa Diploması ödülü verilmişti...
Bu ödül Ekrem Eşkinat'ın kara kaşı, kara gözü hatırına verilmedi... İnsan odaklı yatırımlar için verildi...
Sadece insan odaklı yatırımlar için değil tabii. Bunun içinde kültür sanat etkinlikleri de var.
Hani o beğenmeyip sürekli eleştirdiğiniz  taş heykeller, oda müziği, piyano resitalleri bu ödülün gelmesine sağladı.
Etkinlikler ve ödül sayesinde kendini Viyana'da sananlar da, heykellere put, yapılmasına vesile olanlara putperest diyenler de oldu...
Beğenirsiniz beğenmezsiniz ayrı konu ama anason kokulu kentin çocuklarının yaşadığı yerde böyle çağ dışı bir benzetme duyduğuma inanamamıştım.
Sonra birileri heykellere saldırınca inandım. Bu arada Ekrem Eşkinat insan odaklı yatırımlara ağırlık vereyim derken çevresindeki yakın dostlarına bile selam vermeyi unuttu. 
Onun bu eksiğinden yararlanan muhalefet "heykelleri kaldıracağız, Hükümet Caddesi'ni çift yön  yapacağız" diyerek seçim kazandı... 
Uzatmayayım Süleymanpaşa Belediyesi sayesinde Avrupa Birliği kapısını aralayıp merhaba demiştik ama kapının kolu elimizde kaldı.  
İşte bu nedenle yazı başlığıma  "Avrupalı Süleymanpaşa" yazdım. Keşke "Avrupalı Tekirdağ" yazabilseydim... 
Dün sabah erken saatlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak beni aradı... Bundan sonra bazı toplantılarda ve protokollerde yer almayacağını söyledi. Nedeni AK Parti Tekirdağ İl Başkanı'nın protokollerde sürekli Tekirdağ Valisi'nin yanında yer almasıymış. 
Bende Kadir Başkan gibi Tekirdağ Valisi'nin yanında tüm partilerin il başkanlarının eşit şartlarda yer alması gerektiğini düşünüyorum.
Kısacası bu şartlarda Avrupalı Tekirdağ başlığını kullanmak zor görünüyor...

 

Yazı Tarihi : 28.07.2021