Hasan Akarsu
“AYDINLIĞA ÖZLEM” (*)

Gülseven Köse, 1944 Çorum-Kargı doğumlu olup Ziraat Yüksek Mühendisi olarak birçok ilimizde çalışıp Çorum Köy Hizmetleri Müdürlüğünden emekli olur. Siyasetle ilgilenir. Çorum’un ilk kadın Belediye Meclis Üyesi seçilir. Çorum Haber’de yazdığı köşe yazılarını “Aydınlığa Özlem” kitabıyla okurlarına ulaştırır.

Çorum Haber Gazetesi Genel Müdürü Mehmet Yolyapar, kitaba yazdığı önsözde yazarın yazılarında dinsel bağnazlığa karşı çıktığını, laikliği önemsediğini, “Cumhuriyet kuşağının sorumlu-bilinçli bir bireyi” olduğunu belirtir. Gülseven Köse ise insan sevgisini yansıttığını, Atatürk ilkelerinin ateşli bir savunucusu olduğunu anımsatır. İlk yazısı 19 Nisan 1990 tarihli, son yazısı 28 Şubat 2012 tarihlidir. Böylece 22 yılda yazdığı yazıların bu kitabında yer aldığı gözlenir. Yazar, 22 yılda Türkiye’de ve yakın çevresinde yaşanan olaylarla ilgili görüşlerini yüzü aşkın yazısında yalın, akıcı bir dille yansıtır.

Yazar, insanımızın temizlik alışkanlığından, dünya çevre gününden, şiddet eğitiminden, doğa sevgisinden tutun da kaynaklarımızın idareli kullanılmasına, dünyadaki savaşlara, dinci gericiliğin tırmanışına, kıyıma uğrayan aydınlarımıza değin yüzlerce konuya değinir. İnsan eğitiminin önemini sürekli vurgular. Kadına şiddete karşı önlemler alınmasını, Atatürk’ün kadınlarımıza tanıdığı haklara sahip çıkılmasını ister. Güzel sanatlara önem verir ve Çorum’da bu alandaki olumlu girişimleri destekler. Kadınların ülke yönetimine katılmalarını, partilerin kadınlara öncelik vermesini savunur. Güzelliklere sahip çıkılmasını, insan ilişkilerinin geliştirilmesini, görgü kurallarına, insan haklarına uyulmasını önemser. Yazar, emeğin ve güzel olanın korunmasını, düşünceye saygı gösterilmesini anımsatır. Yönetimlerin her alandaki yıkıcı, yanlış politikasını eleştirir. Sevdiği yazarların kitaplarından söz eder. İzlediği söyleşileri tanıtır. Yozlaşmanın önüne geçmek için temel eğitimle, örgün ve yetişkin eğitiminin önemini vurgular. Ülkemizin ayağımızın altından kaydığını görür ve yetkilileri uyarır, “okumuş cahiller”le getirildiği duruma üzülür. Uyanma zamanının gelip geçtiğini söyler vb.

Yazar Gülseven Köse, aydın sorumluluğuyla yazdığı gazete yazılarında “Aydınlığa Özlem”ini etkili bir dille yansıtır. Gazetedeki köşe yazılarının bir kitapta toplanarak okuyucuya sunulması, yazıların daha etkili olmasını sağladığı için olumlu bir girişimdir.

 

(*) Aydınlığa Özlem-Gülseven Köse, Gazete Yazıları, Tekofset, 1. Basım, 2013, 352 s.

Yazı Tarihi : 19.05.2020