Hasan Akarsu
“AYRILIK ÇEŞMESİ SOKAĞI” (*)

Yazar Selçuk Altun 1950 Şavşat doğumlu olup 1973’te Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirir. Özel sektörde otuz yıl yöneticilik yapar, bibliyofil ve koleksiyoncudur. Birçok romanı yanında “Kitap İçin” adlı üç deneme yapıtı da vardır. Yeni romanı “Ayrılık Çeşmesi Sokağı” da ilginç kurgusuyla ilgi çeker.

              Roman, anlatıcı Artvin’in yaşamöyküsüyle başlar. Artvin, iki günlük bebekken Üsküdar-Doğancılar Karakolu önüne bırakılır. Komiser yardımcısı Artvinli olduğu için ona Artvin bebek adını verir. Artvin bir yetimhaneye verilir. On aylık olduğunda Üsküdar Kız Lisesi Edebiyat Öğretmeni Gülriz Taner onu evlatlık alıp büyütür. Gülriz’in kardeşi Cenk de eşinden boşanınca Gülriz’in yanında kalır. Artvin onların yanında büyür. Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okur. Saksafonu, caz müziğini sever ve saksafon dersleri alır. İlerde konser verecek duruma gelir ve ünlenir. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirir. Ukrayna-Lvivli bale sanatçısı Leysa’yla konser verir, ona tutulur. Leysa’yı seven esrar tüccarı Beşir Kibaroğlu onların ilişkisini kıskanıp bir gece kaçırtarak Artvin’in iki parmağını kestirir, Leysa’nın da kolunu kırdırır bale yapmasını engeller. Leysa kaybolur ortadan. Artvin, zor anlar yaşar, psikoloğa gider, tedavi görür vb.

        Kırk yıl Cenevre’de yaşayan Felsefe Profesörü Ziya Mahmut Adlan, ölmek için İstanbul’a döner. Kanser olduğu, bir yıl ömrü kaldığı söylenince görülecek hesabı için gelir. Osmanlı Hanedanındandır. Babasının konağına yerleşir. Artvin’i de kendine bakıcı olarak tutar. Üsküdar’da konağın yakınlarındaki Ayrılık Çeşmesi buluşma yeridir. Ziya, karizmatik bir tip olup Enis Batur’la sınıf arkadaşıdır. Doğum günü, uzak dedesi 2. Mahmut’la aynıdır. Romanda kendisini anlatırken “adli” anlamından hareketle “Adlan” soyadını aldığını belirtir. Konak anılarından da söz eder. Konağın ve çevrenin tarihsel dokusunu anlatır. Felsefe okuyup Cenevre’de çalıştığı, zengin öğrencilerin kariyer peşinde olduğu vb. açıkladıkları arasındadır. Doktora, doçentlik derken Prof. Caron’un asistanlığına yükselir. Başından ilginç olaylar geçer.

                  Romanın İlginç Yönü

          Ziya Adlan, İstanbul’a bir gelişinde, konakta babasının da onunla yattığını bildiği hizmetçi Naile’yle yatar. Romanın asıl ilginç yönü buradadır. Naile ondan hamile kalır, ilgi bekler, göremez. Bebeğini doğurup Doğancılar Karakolu önüne bırakır ve kendini de bir halk otobüsünün önüne atıp ölür. Kısaca, romanın sonunda ölmeden önce yazıp avukatı Saim’e bıraktığı mektupta bu olayı açıklarken Artvin’in kendi oğlu olduğunu söyler. Artvin’in iki parmağını kesen Beşir’in parmaklarını kestirip oğlunun öcünü alır. Artvin de Beşir’in Taşlıtarla’daki adamlarının peşine düşer. Pozantılı Lokman’ı öldürür. Onun eşi Esma ile evlenip kızı Nihal’le birlikte yanına alıp onarılan eski konağa yerleşir ve üniversitede ders vererek yaşamını sürdürür. Artvin-Şavşat-Çavdarlı Köyü’ne giderek amcası, manevi babası bildiği Şehit Cumhuriyet Savcısı Niyaz’ın mezarını ziyaret eder.

         Yazar Selçuk Altun, önceki romanlarında olduğu gibi “Ayrılık Çeşmesi Sokağı” romanında da olayların geçtiği yerlerin tarihsel dokusunu ayrıntılı olarak anlatır. Bibliyofil olduğu için gittiği kütüphanelerdeki önemli kitapları, tanıştığı yazarları tanıtır. Ailelerin soyağaçlarına yer verir. İlginç olaylar örgüsüyle romanın merakla okunmasını sağlar.

 

(*) Ayrılık Çeşmesi Sokağı-Selçuk Altun, Roman, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Basım, Nisan 2020, 142 s.

(Yeniden Türk Dili, İnternet Ortamı, Eylül-Ekim 2020)

Yazı Tarihi : 02.10.2020