Şafak LAYİÇ
BAŞARI VE İNSANLIK

Güney Afrikalı bir gazeteci olan Kevin Carter, 1994 yılında AKBABA VE ÇOCUK adını verdiği bir fotoğraf çeker. Sudan iç savaşını ve orada yaşayanların acılarını, sefaletini ve açlığını çok etkili bir biçimde yansıtan bu fotoğrafı çoğumuz hemen hatırlayacaktır.

     Fotoğrafta küçük, siyahi, aç ve sahipsiz bir kız çocuğu, güneşin kavurduğu bir toprak üzerinde muhtemelen son anlarını yaşarken görünmektedir. Ancak bu dramatik anı daha da şiddetlendiren şey, onun hemen arkasında bir akbabanın durmasıdır. Bilindiği gibi akbabalar leşçidir ve ziyafete başlamadan önce kurbanlarının ölmesini beklerler.     

     İşte bu gazeteci, çektiği bu ölümsüz fotoğraf sayesinde hem Pulitzer ödülüne hem de Dünya çapında büyük bir üne sahip olur. Ancak hemen herkes, bu fotoğrafı çektikten sonra ne olduğunu sorar. Kevin Carter, akbabanın biraz sonra uçup ayrıldığını, kendisinin de çocuğu orada bırakıp kaldığı otele doğru gittiğini söyler.

     Fakat bu ünlü gazeteci, yine de eleştirilerin hedefi olur. Çünkü çektiği bu olağanüstü fotoğrafla, Sudan’daki iktidar savaşının halka yaşattığı acıları ve açlığı en çarpıcı bir biçimde göstermesine rağmen, çocuğa yardım etmemesi onu suçlanmaktan kurtarmaz.  

     Kevin Carter, bir gün kendisini şu sözlerle savunmaya çalışır:

-Ben profesyonel fotoğrafçıyım, yardım görevlisi değil!

     Kahramanımız bu tür cevaplarla eleştirilerden kurtulmaya çalışsa da, vicdanından kaçamaz. Gecelerce süren muhasebeler sonunda 3 ayın bitimine doğru, henüz 34 yaşındayken intihar eder.

     Kevin Carter, intihar mektubuna aynen şöyle yazmıştır:

-Aslında çocuğu kurtarabilirdim. Ancak o an yalnızca “gazeteci”

olduğumu düşünüyordum. Şimdi ise “insan” olduğumu!

     Bazen hayat mücadelesi içinde, hemen hepimiz yaptığımız işlere, inandığımız değerlere odaklanır, böylece daha “başarılı” sonuçlar alırız. Oysa fazla odaklanma, diğer bazı değerleri görmemizi de engelleyebilir. Ne yazık ki ülkemizde yaşanmış ve tarihe geçmiş büyük katliamların bir nedeni de, kullanılmaya müsait katillerimizin kendi inançlarına fazla odaklanmasıdır.

     Vatanımızı düşmanlardan kurtarmak adına Kurtuluş Savaşı’nı örgütlemeye çalışan Mustafa Kemal için, Saray yöneticileri tarafından ölüm fermanı çıkartılmasının bir nedeni de, para ve gücün gözleri körleştirmesi değil midir?   

     Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 22.10.2019