Hakan Türksoy
"Batakçı"

Çocukluk arkadaşımla uzun yıllar sonra bir araya geldik.

Malum nedenden sarılıp, öpüşemedik ama pandemi tokuşturması yaptık.

Bir zamanlar simsiyah olan saçımızı, kaşımızı konuştuk, anlarımızı tazeledik.

Beni en iyi tanıyan arkadaşlarımdan biri olduğu için uzun yıllardır aklımdan hiç çıkmayan bir anımızı hatırlattım.

"Askerden yeni döndüğüm günlerde ne iş yapacağıma karar vermeye çalışırken bana tanıdığın bir toptancı olduğunu söyleyip kemer, çanta işine girmemi önermiştin.

Fakat sonra "sen para falan ödemezsin" deyip vazgeçmiştin. 

Baştan anlamadım ama iş hayatında bir kaç kez batınca düşünmeye başladım. Şimdi soruyorum "ben çocukken üç kağıtçı mıydım?" dedim.

"Hayır ama siz batakçısınız. Yanlış anlama amcamda seni gibi iki üç iş yeri batırdı" deyince 40 yıllık gizemli anıyı çözmüş olduk. Gerçekten ticaret herkesin yapacağı iş değil.

Hiç unutmuyorum ev aldım mağdurum diyen öğretim görevlisi arkadaşım benden diş macunu alırken bile pazarlık yapıyordu. Bende onu kırmayıp indirim yapıyordum. İndirim yaptığımı duyan ne kadar mazlum ve mağdur varsa bana gelmeye başladı.

Soranlara da işler çok iyi diyordum. Üstelik Özal dönemiydi ve toptancılar her gün bindirim yapıyordu. Sonunda battım tabii.

Yanlış anlaşılmasın amacım sadece kendi hayatımı anlatmak değil. Ticarette batmış olsam da Allah'a şükür fikir ve kalem namusu konusunda iddialıyım.

Bu konu üstadın "askıda ekmek" başlıklı yazısını okuyunca aklıma geldi.

Üstada göre yumurta satışında dünyada 10'uncu sıradaymışız.

Fakat biz tonunu 860 dolara satarken Polonya 1.198 dolara Hollanda 1.478 dolara satıyormuş.

Sonra yaş üzümde  dünyanın en büyük 10'uncu ihracatçısıymışız. Biz tonunu 729 dolara satarken  Şili 1,282 dolara İtalya 1.695 dolara ABD 2.270 dolara satıyormuş.

Zeytinyağında da aynı durumdayız. Hatta geçen yıl İspanya'da zeytinyağı üretimi az olduğu için bizden aldıkları zeytinyağına İspanya etiketi yapıştırıp 400 dolar fazlaya satmışlar.

Gerisini üstadın yazısından okuya bilirsiniz. Üstat, marka değerinden falan bahsetse de, benim anladığım şu; ucuzcuyuz ve  sürümden kazanıyoruz.

Yazı Tarihi : 22.10.2020