Hakan Türksoy
Bayraksız kaldı...

Hürriyet Mahallesi'ndeki 19. Fırka Anıtı üç gündür bayraksız kaldı... 
Köseilyas rüzgarının hiç eksik olmadığı  tepede bulunan anıta zaten bayrak dayanmıyordu.
Fakat rüzgardan yıpranan bayrak anında yenisiyle değiştiriliyordu. Bu kez indirilen bayrağın yerine yenisi konulmadı.
Kısacası 19 Fırka Anıtı 3 gündür bayraksız.... Anıt yapıldığından bu yana  ilk defa böyle bir durumla karşılaşan Hürriyet Mahallesi sakinleri ve bizler neler olduğunu merak ediyoruz.
Mutlaka bir açıklaması vardır ama Çanakkale Savaşı'nı ve bu savaşta tamamı şehit olan 19 Fırka ve 57. Alay'ı temsil eden bir anıtın bayraksız kalması basit bir şey değil.
Yetkililerin bir an önce bayrağı yerine koymalarını ve açıklama yapmalarını bekleniyoruz. 
Yetkililer derken; 19 Fırka Anıtı'nın sorumluluğu önce Büyükşehir Belediyesi'nde idi. 
Millet Bahçesi yapılmak üzere sorumluluk Büyükşehirden alınarak Süleymanpaşa Belediyesi'ne geçti...
Millet Bahçesi yapılmak amacıyla Süleymanpaşa Belesiyesi'ne  geçen anıt ve çevresinin o günden sonra bakımsız  kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Ne yazık ki yaz aylarında düğün alaylarının toplanıp davul-zurna eşliğinde göbek attığı, mahalle ve çevre sakinlerinin evcil hayvanlarını gezdirdiği, akşamları çevresinde araçlarıyla toplanıp eğlenen gençlerin mekanı olmaktan başka bir özelliği kalmadı 19. Fırka Anıtı ve Millet Bahçesi'nin. 
Üstelik evcil hayvanlarını gezdirenler hayvanlarının dışkılarını, düğüncüler ve gençler bütün çöplerini burada bırakıp gidiyor.
Anıtın çevresi bir-iki  gün içinde temizleniyor ama anıtın içindeki kedi-köpek dışkıları aynen kalıyor. 
Vatandaşın dikkat etmemesi ayrı konu, uyarı tabelası olmaması ayrı konu.
Tabela deyip geçmeyin, uyarılmak bizim genlerimizde var. Diğer Büyükşehirlerde böyle yerlerde uyarı tabelaları olmasına rağmen Tekirdağ'da neden yok?
19. Fırka Anıtı ve çevresi sıradan bir yer değil. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı'mızın önem verdiği Millet Bahçelerinden biri...
19. Fırka Anıtı'nı üç-dört gün bayraksız bırakmak , Millet Bahçesi'ne gereken ilgiyi göstermemek Tekirdağ gibi bir yerde dikkat çekiyor.
Umarım 19. Fırka ve 57. Alay Şehitlerimizin kemikleri sızlamıyordur. 

 

Yazı Tarihi : 14.09.2021