Hasan Akarsu
“BENİM SEVGİLİ ÜNLÜLERİM”

İpek Tekil, “Benim Sevgili Ünlülerim” adlı yapıtının “Sunuş” yazısında kitabıyla ilgili bilgi verir. 13 yaşından bu yana tuttuğu günlüklerden yararlanıp bu kitabını oluşturduğunu belirtir. Cemal Süreya, Cihat Burak, Zeki Müren, Kerim Sadi, Aziz Nesin, Ruhi Su, Vedat Günyol, Arif Damar, Türkan Saylan, Burhan Uygur tanıttığı ünlülerden kimileridir. İpek Tekil Bursa doğumlu olup babası Kâzım Tuzcuoğlu Kurtuluş Savaşı’nda İzmir’e ilk giren süvari alayının komutanıdır. Onun anısına Bursa Kent Müzesi’nde bir sergi açılmasını da sağlar kızı İpek.

Yazar, ressam İpek Tekil, İzmir’de komşuları olan Zeki Müren’le olan yakınlıklarını anlatır. Kerim Sadi’yle kitapçı dükkânında tanışmasını ve onun önerdiği kitapları okuyup dünyasının nasıl değiştiğini belirtir. Bursa’dan İstanbul’a taşındıktan sonra Kadıköy çevresinde tanıdığı sanatçıları söyleşiler yaparak tanıtır. Devlet Tiyatrosu sanatçısı Yıldırım Önal’la tanışıklığı ve evlilikten dönen ilişkileri ilgi çekicidir. 1960’lı yıllarda TİP’e üye olup Kadıköy bölgesinde çalışır, Ruhi Su ve çevresindeki dostlarıyla iyi ilişkiler kurar. Gençlik olaylarının içinde bulunur, “6. Filo def ol” diye bağıran gençleri anımsatır. Atatürk Kültür Merkezi’nin yakılmasına tanık olur.

Sanatçılarla Söyleşiler

İpek Tekil, ressamlarla iyi ilişkiler kurup açtığı galerilerde sanatçıları bir araya getirir. Nevhiz Tanyeli, Tekin Artemel, Cihat Burak, Ramiz Aydın, Galatasaray Lisesi mezunu ressamlar vb. Ünlü ozanlarla da söyleşiler yapar ve ses getirir. Sözgelimi Cemal Süreya ile iyi bir arkadaş olup ölünceye değin etkinliklerde bulunur. Onunla yaptığı söyleşide Cemal Süreya’nın verdiği yanıtlar bugün de anılır. Cemal Süreya’nın önemli birkaç sözü şöyle: “… Hayatımı belirleyen bir olay da 1948’de Bilecik Ortaokulu Kitaplığında Dostoyevski’yi keşfetmem oldu. O gün bugün huzurum yoktur… Kendi şiirimi şöyle tanımlayabilirim. Güneşten yırtılmış caz. Kavaldan akan gökyüzü… Aşk insanın başkasında kendisini sevmesidir…” (s.70-71). Cihat Burak ise “Ben kaçak ressamım” der söyleşide… Evet efendim. Evlendim. Üç buçuk ay evli kaldım, on yıl boşanamadım. Kadınların gayesi evlenmek, erkeklerinse boşanmaktır…” (s.75). Ressam Mehmet Pesen, resimlerini köy yaşamından seçmesini Bedri Rahmi etkisine bağlar. Vedat Günyol, hiç değişmeyen, zarif, güleryüzlü, esprili olarak izler bırakır söyleşide. Kadıköy’deki ve sonradan Bostancı’daki Hatay Restoran’daki ozanların, sanatçıların buluşmaları da ses getirir yazınımıza. Asım Bezirci, Cemal Süreya, Sabahattin Kudret Aksal, Arif Damar, Tülay Ferah… katılımcılardan kimileridir. Nahit Hanım’ın Orhan Veli ve Arif Damar’la olan ilişkilerine, Cemal Süreya’nın ölmeden önceki birkaç gününe de açıklık getirir İpek Tekil. “Cemal Süreya ile Son Vapur Yolculuğu”nu anlatırken Ülkü Tamer’in kendisi için yazdığı şiiri ezbere okuduğunu söyler: “…Cemal: Atlas Okyanusu’nda Fırat’ın salı/ Zap suyunda Alp çiçeği…” (s.120).

Yazar, ressam İpek Tekil, sanatçılarla yaptığı söyleşilerle yazınımızı zenginleştirir. Kimi bilinmeyenlere açıklık getirmeye çalışır. Sanatçıların zengin dünyasını okurlarına açarak önemli bir görevi yerine getirir. Onun “Sevgili Ünlülerini” ayrıntılarıyla tanımak isteyenler için “Benim Sevgili Ünlülerim”in önemli bir yapıt olduğunu söylemeliyiz.

Yazı Tarihi : 22.08.2019