Muhsin Durucan
Bir Öğretmen Yetişiyor

“Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.”
 Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk

 

‘Gökçe Çiçek’ adıyla anılan eğitimci ‘Şehriban Tuğrul’u yıllar öncesinden tanıdım. Bu adlandırma, doğrusu yakışıyor da… Onu daha çok uğraştaşım Hüseyin Erkan’ın kaleminden okudum…

 

Kimi zaman yazıştığımız ve telefonla konuştuğumuz oldu. Ne ki bir toprağımın insanı ile bir türlü yüz yüze gelemedik. Yakınındaki kitap fuarlarına katıldığını internet ortamında gördüm, sevindim ve Kutladığım oldu! Adresimi istedi ve sonrasında ad koylayıp imzaladığı “Bir Öğretmen Yetişiyor”  adlı yapıtı elime ulaştı.

 

Özenle kaleme alınan anı-roman türü ‘Bir Öğretmen Yetişiyor’ kitabının arka kapak yazısını içselleştirerek okudum. Dilerseniz birlikte de okuyalım:

 

“Masal ülkesi, Hasanoğlan Köy Enstitüsü ve Yüksek Köy Enstitüleri… Masal ülkelerini inşa edip hizmete sunan kahramanlar; diğer masal ülkelerindeki köy enstitüleri… 1942 – 1943 yıllarında Hasanoğlan’da yeni bir okul kurmaya gelen kardeş köy enstitüleri…


Bu enstitüler okullarından sırasıyla gelip Hasanoğlan bozkırında aydınlanma meşalesini yakmak için aylarca inşaat yaptılar. İnşaat işçisi olmayan ama azimli, hevesli, disiplinli çalışan her grup birbirleriyle yarışarak yirmi gün gibi kısa sürede bir binayı, usta belletici ve birkaç öğretmenle hırsla çalışıp bitiren gençler…”
 

***

Bir ‘Lirik Yayını’ olan yapıt; 350 sayfada, karton kapak içerisinde, kimi sayfalarının fotoğraflarla desteklendiği gözlere yansımaktadır.

 

(Kapak renginin eflatun olması gönülleri okşardı. Kapaktaki matematik terimleri olmasa daha hoş olurdu, düşüncesindeyim.)

 

İçeriğe değgin düşüncelerime gelince: Bir öğretmenin Hasanoğlan gibi örnek ve özel bir okulundan mezun olması, 200 metrelik koşuya 100 m ölçüsünde önden başlaması demektir.  Öğretmenimizin anılarını değerlendirmesini övgüye değer, niteliktedir!

 

Sayfaları çevirdikçe neler neler okunmaktadır. Kitabını babasına adadığını, öğretmeni Hüseyin Erkan’ın övgü yüklü yazısını, kaleme aldığı önsözü, 1967-1974 yıllarını içeren anılarını, masal ülkesi kahramanlarını ve coşku coşku okul yılları anılarını okumak olanaklıdır..

 

Anlatımda çoğunlukla köy folklorü (halk bilimi) olduğunu, duygu ve düşüncelerini aktardığını, abartıya kaçmayıp tam 44 yıllık gerçekleri yansıttığını ve yapıtın öykü-roman tadında olduğunu saptadım.

 

Öncesindeki köy enstitülerini övgüyle andığını, 7 yıl öğrencisi olduğu Hasanoğlan Atatürk İlköğretmen okulu günlerinden özlemle ve coşkuyla söz ediyor! Bir bakıma o yıllara onurlu bir dönüş yapmaktadır.

 

Daha mı? Neleri anlatmıyor ki… Hepsini anlatılma olanağım olmadığı için üzgünüm! Şunu diyebilirim: Anlatılmaz okunur!

 

Böylesi uzun soluklu çalışmanın içinde olan Şehriban Tuğrul öğretmeni kutluyor, esenlikler diliyorum.

 

***

Çileli öğretmenlik yıllarımda kaleme aldığım Ayçiçeklerim başlıklı şiirimle yazımızı noktalamak isterim:

 

Ey benim ilkyazla açan ayçiçeklerim
Dikeniyle koklarken irkildiğim güllerim.

İlkgençlik çağınızda sizi anlamak güçtür
Öğretmenlik mesleği gerçekten çetin iştir.

Öğüdüm oluyorsa yine sizin içindir
Yıllar sonra neler düşünürsünüz kim bilir.

Yolumuz Ata yolu, ilkeleri ışığımız
Ata yenilikleriyle her zaman baş tacımız.

Uğraşımızdır güçlükleri sevgiyle yenmek
Öztürkçemizi, güzel dilimizi sevdirmek.

Derslerde sözcük sözcük, tümce tümce bir olduk
Bir yeni güne günaydınlarla kavuştuk.

Ahmet gelmemiş yine onu arar gözlerim
Gözler aydınlık, parmak kalkınca sevinirim.

Sizi güzel günlere götürmektir ereğim
Canım gençler, benim sevgili öğrencilerim.

Mutluluğunuz sevincimdir, acınız acım
Başarınızı görünce daha mutlanırım.

Sizi dizelerle anlatmak yetersiz
Tümünüzü çok sever şair öğretmeniniz.

Güllerden söz ederken gül kokulu gülgün de
Kırmızı gül uzattı: 'Öğretmenim al! ' diye.

Ey benim ilkyazla açan ayçiçeklerim
Dikeniyle koklarken irkildiğim güllerim.

Muhsin DURUCAN

 

 

Yazı Tarihi : 16.09.2019