Hakan Türksoy
Boyun fıtığı

Dört yıl önce 60 yaşına girdiğim gün Danimarka'da yaşayan arkadaşım sosyal medyada yaş günümü kutlayıp yanına "olgunlar kulübüne hoş geldin" notunu yazmıştı.

Aradan dört yıl geçti... O gün bugündür olgun olup olmadığımı düşünüyorum(!)

Tam kıvamında olan bir şeye olmuş ya da olgun deniyor. Demek ki; meyve olsaydım dalımdan koparacaklar, dağ keçisi ya da ceylan olsaydım avcılar önce beni vuracaktı.

Oysa ne meyveyim nede hayvan. İnsanım ben.  Peki insanın olgunu nasıl belli olur?

Yaşından mı, saçındaki beyazdan mı, yoksa davranışlarından mı? Belki Danimarka'da bunu anlamak kolay ama bizde biraz zor. Çünkü kimse yaşına göre davranmıyor.

Bu arada Danimarka'daki arkadaşım 12 Eylül mağdurlarından olup acilen yurt dışına çıkanlardan.

"İyi ki buradayım" dediği için yazdım. Başka bir niyetim yok.  Danimarka dediğimiz yerde Vikinglerin torunları yaşıyor... Eee bizde Oğuzların, Göktürklerin, Osmanlı'nın torunlarıyız.

Onlar Avrupa'da biz Asya'da gezinmişiz. Bir ara Viyana kapılarına dayandık ama içeri giremedik. Avrupa'ya ay çöreğini (Kruvasan) hediye bırakıp geri döndük.

Doğrusu Vikinglerin gitmediği, ayak basmadığı toprak parçası yok ama nedense Ortadoğu'ya uğramamışlar.

Geçmişe mazi derler. Maziyi bırakıp günümüze bakalım. Sayılarla moralinizi bozmak istemiyorum. Kısacası Danimarka'nın ekonomisi ve kişi başına düşen milli gelir bizden çok fazla.

En basiti Danimarka'da asgari ücret diye bir şey yok. "Gökten altın yağsa birilerinin başına şey düşer" misali... onların başına hep işe yarar şeyler düşmüş(!)

Hal böyle olunca dedemde iyi ki gelmişim der. Orada iyice olgunlaşır. Sonra elini öpmek için sıraya girerler(!)

Biz hiçbir yere gitmedik. Birçoğumuz dalında kavrulup haşlak kaldı. Önüne bakarak yürüyenimiz çoğaldı...

Rahmetli Sebahattin Ali ta... 70-80 yıl önce "Başın öne eğilmesin" demiş ama biz uzun zamandır başımızı bir kaldırıp, bir indiriyoruz.

İşte bu nedenle boyun fıtığı (servikal disk hernisi)  Avrupa'da en az görülen ülkeyiz.

Fakat diğer fıtık vakalarında birinciyiz.                                                            

(Not: Viking ülkesi Danimarka'da Covid-19 salgını mart ayının sonu itibariyle kontrol altına alındı.

Yoğun bakım ve ventilatöre ihtiyaç duyulan vaka sayısı azaldı. Salgının ekonomik etkisini azaltmak amacıyla hükûmet, parlamentodaki tüm partilerin desteğiyle büyük ekonomik paketler başlattı.)

Yazı Tarihi : 08.04.2021