Hakan Türksoy
Bundan sonra böyle...

Akdeniz ve Ege Denizi balon balığı gibi zararlı tropikal canlıların istilasına uğradı.
İstanbul'da Asya kaplan sivrisineği, Tekirdağ'da dantel böceği görüldü.
Asya kaplan sivrisineği adından da belli olduğu gibi tehlikeli bir tür. Hayvandan insana, insandan insana pek çok bakteri ve virüs taşıyarak ölümcül hastalıklara neden olabiliyor.
Rüzgarın etkisiyle Edirne tarafından Tekirdağ'a geldiği iddia edilen dantel böceğinin biraz ısırmaktan başka bir zararı olmadığı söyleniyor.
Tekirdağ'da yaşayan biri olarak dantel böceğiyle tanıştım ama, henüz ısırılmadım. 
Galiba dantel böceği sırasını bekliyor(!) Dantel böceği dedikleri, yazın sahillerde gördüğümüz çöp sineklerinden biraz daha küçük bir böcek türü.
Yakından büyüteç gibi aletlerle bakıldığında kanatları danteli andırıyor. Allah'tan diğer sinek ya da böcekler gibi arsız, yüzsüz değiller.

At sinekleri sadece atlarla ilgilendikleri için araya katmıyorum.  Bildiğiniz gibi, karasinek, sivrisinek ve çöp sineğini kovmak, kovalamak işe yaramıyor. 

Bu nedenle onlara "yüzsüz" diyorlar... Bence yüzsüz demek haksızlık. Çünkü onlardan daha yüzsüzler var. 
Karasineklerle sivrisinekler vardiyalı çalışıyor... Karasinekler gündüzcü, sivrisinekler gececi.
Bugün yarı şaka yarı ciddi yazmaya çalıştım. Biraz gülümsettiysem ne mutlu bana.
Ne yazık ki bu gidişle coğrafyamızda görülmeyen canlıları görmeye başlayacağız...
Balon balığı, Asya kaplan sivrisineği, dantel böceği gibi canlılar neyse de aslan, kaplan, timsah gibi canlılar görülürse vay halimize.
Yine de endişelenmeyin, hepsinin üstesinden geliriz. Fakat hem yerli aslan, kaplan, timsahlarla hem de sonradan gelenlerle uğraşmak bizi biraz daha yoracak... 
Dediğim gibi; hepsinin üstesinden geliriz.  Biz aşımızı olalım, aşı  olmayanları uyaralım. Kapalı ortamlarda, asansörlerde maske takalım. 
Su tasarrufunu ve deprem çantasını unutmayalım.  Bundan sonra böyle yaşamayı öğrenmek zorundayız.

 

Yazı Tarihi : 11.08.2021