Hakan Türksoy
Büyükçekmece

Yirmi yıl önce iş yeri açan emeklilere vergi indirimi vardı. Hem de hatırı sayılır bir indirimdi. Devlet bir şekilde yıllarca çalışmış vatandaşlarını ödüllendiriyordu.

Hak etmedikleri halde bu ödülden yararlanmak isteyen hatır, gönül bilmeyen uyanıklar iş yerlerini emeklilerin üzerine açmaya ve devretmeye başladılar.

Devlette uyandı tabii. Sonra hatırı bırakıp vergi indirimini kaldırdığı gibi maaşlardan kesinti yapmaya başladı. Olan her zamanki gibi dürüst vatandaşlarımıza oldu.

Şimdi ekonomik kriz ve pandemi dönemindeyiz. Pandemi dönemi çocukluğumuzdan bu yana duyduğumuz fakat ciddiye almadığımız "sakla samanı gelir zamanı" sözünü hem bize hem de devleti yönetenlere hatırlattı.

Saman pardon para kalmayınca kamu bankaları kara liste haricindeki herkese para musluğunu açtı. Tüketici kredilerinde patlama yaşandı. Şimdiye kadar hiç kredi kullanmayanlar bile kredi aldı.

Bu arada Dolar'da hızla yükselmeye başladı... Merkez Bankası Doları durdurmak için piyasaya 120 milyar dolar sürmesine rağmen Dolar'ın yükselişi engellenemedi.

Bu kadar Doları kim aldı derken jeton düştü tabii. Jeton demişken araya sıkıştırayım. O meşhur benzin istasyonunun yetkililerine sesleniyorum! Lütfen yıkama bölümündeki jeton kutusunu tamir edin(!)

Evet Dolarları kim aldı? Yenin ediyorum ben almadım. Lokantacı almadı, bakkal almadı. Peki kim aldı?

Aldığını tahmin ettiklerimizin dışında ihtiyacı olmadığı halde bu pandemi döneminde kredi alanlar aldı.

Bunları biliyoruz diyeceksiniz. Bildiğinizi bildiğim gibi yerelde yazan biri olarak bugün Tekirdağ dışına çıktığımın farkındayım. Halbuki Büyükçekmece'ye kadar gidip, geldim(!)

Dolar Tekirdağ'da neyse Büyükçekmece'de de aynıydı. Değişmeyen bir şey daha var.

Ne çektiysek bu uyanık ve açgözlülerden çektik. Çekmeye devam ediyoruz...

Yazı Tarihi : 10.10.2020