Şafak LAYİÇ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE UZMANLAŞMA

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi “Süleymanpaşa Merdiven Park Projesi” ile (hizmet çıtasını biraz daha yükselterek) Tekirdağ’ımıza yeni ve hoş bir görünüm daha kazandırdı. Emeği geçen Değerli Başkanımız Kadir Albayrak’ı ve tüm personelimizi candan kutluyorum.

     Bununla birlikte oradan her geçişimde, bir şiirdeki imlâ ve mesaj hatasından dolayı rahatsızlık da duymaya başladım. Nasılsa kısa zamanda fark edilir ve düzeltilir, diyerek birkaç gün daha sabrettim. Ancak ne yazık ki bu hatalar orada hâlâ duruyor.

     Ben de “iş başa düştü” diyerek (duvarlara yazılmış şiirlerden sorumlu bir yetkili ile görüşmek amacıyla) randevu aldım ve 19 Ağustos 2020 Çarşamba günü, Etüt Proje ve Keşif Şube Müdürü ile makamında tatsız bir görüşme yaptım. Aslında müdürümüz oldukça pozitif ve konuksever davrandı. Ancak görüşme boyunca kendimi çok kötü hissettim. Çünkü dile getirdiğim konunun edebiyat ve şiir olmasına karşın, görüştürüldüğüm yönetici, bina, tesis, barınak, depo, spor sahası, kredi, finans ve yatırım konularında uzman bir müdürdü.

     Elbette saptadığım hatayı anlatmayı başaramadım. Çünkü tüm iyi niyetine karşın görüştürüldüğüm müdür, konuştuğumuz konunun uzmanı değildi. Fakat bu diyalog sırasında öğrendiğim bir başka gerçek, daha da şaşırmama ve üzülmeme vesile oldu. Meğer “Merdiven Park” adlı harika projenin şiirlerini de bu yöneticimiz seçmiş. Oysa bu konuda daha özenli davranılarak, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler ya da Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlıklarında herhalde edebiyat konusunda yeterlilikleri olan en az bir personel bulunabilirdi.

     Ancak hemen pes etmedim. Değerli müdürümüze, ülkemizin en seçkin profesörlerinden birinin görüşümü destekleyen kitabını gösterdim ve kendisine aktardığım düşünceleri, en azından konunun uzmanı başka bir yetkiliye iletmesini, ona danışmasını önerdim. O ise cevaben bana şunları söyledi:

-Bu görüşlerinizi genç bir yakınıma soracağım. Bakalım o ne

diyecek?

     Ben de bu sözden sonra, teşekkür ederek izin istedim ve nezaketle ayrıldım. Çünkü bu yaklaşımından sonra kendisine şu soruyu yöneltmem muhtemelen uygun kaçmayacaktı:

-Peki, siz bir binanın teknik açıdan kusurlu olup olmadığını anlamak için, konu üzerinde uzmanlık eğitimi almamış bir vatandaşa mı danışıyorsunuz?

NOT: Konuştuğumuz bu konuyu köşemde dile getirmemi kendisi ısrarla istediği için yazımı, değerli müdürümüze saygıyla ithaf ediyor, “kendi uzmanlık alanında” daha büyük başarılar kazanmasını canıgönülden diliyorum.

     Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 20.08.2020