Hakan Türksoy
Cımbızlık hukuk zaferi

Çin aşısı konusunda herkes bir şey söylüyor. Kafa karışıklığına hiç gerek yok.

Ben olayı SGK'nın (Sosyal Güvenlik Kurumu) karşıladığı gözlük çerçevesi gibi düşünüyorum(!)

Etki mekanizmaları farklı olsa da hepsi aşı. Zaten ben herkesi değil, bilim insanlarını dinliyorum. Elimizdekiyle yetinip sıram geldiği zaman aşı olacağım. 

Disiplinin sıkıntıya dönüştüğü günlerde özgür hayata duyulan özlemi askerlik yapanlar iyi bilir. Sonra esas askerliğin sivil hayatta başladığını anlar. Aşılanıp koronavirüsten kurtulduğumuz günlerde hayatımıza nasıl devam edeceğiz?.. İşte bütün mesele bu.

Çünkü bizim ekonomi, işsizlik ve deprem gibi sorunlarımızda var. Depremin ve kötü ekonominin aşısı olsaydı işimiz kolaydı.

Doğrusu ikisinden de korunmak, kurtulmak elimizde. Japonya örneğinde olduğu gibi binaları sağlam yaparsan yıkılmaz, hesabı, kitabı iyi yaparsan cüzdan ya da kasa boşalmaz.

Yani depremin antikoru sağlam yapı, kötü ekonominin antikoru delikleri tıkamak, tasarruf, hesap, kitap ve üretim. Gerisi hikaye...

Yazı başlığım hukuk zaferinin başında yer alan 'cımbız' cumbada oturan Mahmure'nin cımbızı değil(!)

Bu cımbız bazı kelimelerin arasına karışan bir cümleyi nazikçe tutup incelemek için kullanılan cımbız.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi uzun süren bir davayı kazandı. Şimdi bunun bir hukuk zaferi olduğunu iddia ediyorlar.

Ucuz zaferlerin konuşulduğu günümüzde bu zafer gerçekten hukuk zaferi mi?  Süleymanpaşa sahilinde faal bir yat limanı varken Bodrum Yat Limanı misali... yeni bir yat limanı yapmak istediler.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halkın sosyal alanlarını işgal edecek her türlü projeye karşı oldukları gerekçesiyle hukuk mücadelesi başlatmıştı. 

Endişeyle geçen günlerden sonra Bölge İdare Mahkemesi Yat Limanı Projesine onay vermedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın; "Denizlerimiz, önemli birer değerimizdir. Belli bir kesime menfaat sağlamak uğruna, halkımız bu değerden mahrum bırakılamaz. Biz Tekirdağ'da yat limanı yapımına karşı değiliz, Süleymanpaşa sahilinin büyük bir bölümünü işgal edecek ve halkımızın denizle bağlantısını kesecek böyle bir projeye karşıyız" demesinden çok etkilendim.

Halkın çıkarlarını gözetmek insanlık görevidir. Bu uğurda verilen demokrasi mücadelesi ve hukuk yoluyla kazanılan her dava gerçek bir zaferdir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ni kutluyorum...

Yazı Tarihi : 16.01.2021