Hakan Türksoy
Çorlu'daki timsah

Tuhaf rüzgarlar, hortumlar, kuraklık, kış ortasında bahar havası, tropikal iklimlerde yaşayan kene, zehirli örümcek, sivrisinek, balon balığı gibi canlıların ülkemizde görülmesi hayra alamet değildi.

Yeni yıla girdiğimiz ilk günlerde bilim insanları Türkiye'nin tropikal iklime geçiş yaptığını açıkladı.

Bizler göremeyiz ama torunlarımızı zor günler bekliyor... Dört mevsimi sırasıyla yaşadığımız bu güzel ülkemize yazık olacak.

Yıllardır her türlü engellemelere rağmen bıkmadan, usanmadan hatta ölümü göze alarak dünyayı uyaran çevrecilerin cennetlik olduğunu yazmıştım. Koronavirüs salgınından sonra hem çevrecilerin hem de sağlıkçıların direk cennete gideceklerine inanıyorum.

Tüm dünya ülkeleri vatandaşlarını aşılamaya başladı. Biz bekliyoruz... Sağlıkçıların ve çevrecilerin daha çok işi var.

Tropikal iklim olayını Süleymanpaşa'nın en işlek yerinde kira, vergi vermeden meyve satan sonra asgari ücrete ve emekliye verilen zamlar için "Siz nankörsünüz, daha ne istiyorsunuz?" diyen şakşakçının anlayacağı dilden yazayım.

Çocukken ordu evinin önünden denize girdiğinizi, sahilden oltayla lüfer tutamayanı kovaladığınızı, Çiftlikönü'ne giderken ağaçlardan meyve yediğinizi anlatıyorsunuz.

Zamanla hepsi hayal oldu değil mi? İşte tropikal iklime geçtiğimizde bugünlerde hayal olacak.

Bahçede, tarlada çalışırken zehirli yılandan, keneden kurtulsan bile eve giderken aslana, kaplana yakalanma ihtimalin var. Ağaçtaki zehirli örümceğin seni nerenden sokacağını Allah bilir.

Sabah uyandığında bahçende kocaman bir timsah göreceksin. Bunları yazmak biraz erken olsa da deveye binmeye hazırlıklı olmak lazım(!)

Fakat yazı başlığımdaki  "Çorlu'daki timsah" yalan değil. Büyük konuştuk ama Fransız mallarına Fransız kalamadık. Fransızların ünlü markası Lacoste Çorluya geliyor...

Şampiyon tenisçisi René Lacoste'un lakabı olan timsah logolu ayakkabılar Çorlu'da üretilecek.

Henüz arka bahçede timsah görmesek bile ayaklarımızda logosunu göreceğiz.

Zaten her şey alıştırarak oluyor. Timsah logolu ayakkabılarımız hayırlı olsun.

Yazı Tarihi : 07.01.2021