Hakan Türksoy
Daha ne yapayım?

Koronavirüs salgınının ülkemizde görüldüğü ilk günden bu yana tüm zorluklara rağmen kurallara uyan vatandaşlarımızı tebrik ediyorum.

Şu an Ankara, İstanbul, Kayseri, Diyarbakır gibi şehirlerimiz virüs kaynarken, Trakya ve Tekirdağ'da vak'a sayısı çok az.

Bu başarı duyarlı vatandaşlarımızın başarısıdır. Tabii işin içinde eğitim faktörü de var.

Yasaklara, kurallara saygı var. Saygıdan daha önemli işin ciddiyetini anlamak var. Süleymanpaşa'da işin ciddiyetini anlayanların yanında anlamayanlar da var tabii.

Anlamayanlarla yaşamak gerçekten zor. Sokakta onlarla karşılaşmak, aynı esnafın inatla maske takmadığı görmek gerçekten çok zor.

Birçok vatandaşımızla birlikte bazı esnaf düne kadar maske takmadı. Takanların da maskesi çene altındaydı. Kahraman mahalle bakkalları arasında maske takmayanları uyarmayanlar vardı.

Demek ki; bizim kahramanlarımızın hepsi Çanakkale'de kalmış.

İçişleri Bakanlığından valiliklere gönderilen son genelgeye göre maske takmak tüm illerde zorunlu hale geldi.

Şimdi Süleymanpaşa sokaklarını görmek lazım. Maske takmayanlar, kurallara uymayanlar aynı şekilde devam ediyorsa bundan sonra kimse Süleymanpaşa'da denetim yapıldığından falan bahsetmesin.

Trakya'da ve Tekirdağ'da vak'a sayısının az olmasına kimse güvenmesin. İstanbul'a en yakın Trakya şehrinde yaşıyoruz.

Dün tüm şehirlerde olduğu gibi İstanbul'da da yeni toplu taşıma kuralları devreye girdi. Duraklarda, metrolarda birikmeler oldu. Bir süre böyle devam edecek...

Sonra herkes alışacak ama alışana kadar ne olacağı belli değil. Lütfen kurallara uyalım. Toplu törenlere katılmayalım. Ev dışında her yerde maske takalım. Buna sitelerin bahçeleri, havuzlar ve asansörler de dahil. Özellikle asansöre kimse maskesiz binmesin.

Site ve apartman yöneticilerinin kapılara konuyla ilgili uyarıcı yazılar asması lazım. Çünkü bazı apartman sakinleriyle sucular ve kargocular maskesiz dolaşıyor.

Bende en başından bu yana her türlü kurala uydum. "İnsanlık görevi olduğunu düşünüyorum" diye bir şey yok. Bu bir insanlık görevi. İki üç yazımdan birinde koronavirüs ve tedbirlerini yazıyorum. Daha ne yapayım?

Herkes üstüne düşeni yapsın. Hiçbir şey için geç değil.

Yazı Tarihi : 09.09.2020