Şafak LAYİÇ
DEĞER KAYBI

Bir kişisel gelişim uzmanı, kalabalık bir salonda sözlerine başlamadan önce, cüzdanından çıkardığı elli lirayı havaya kaldırır:

-Elimde elli lira var. Acaba içinizde kimler bu parayı benden hediye olarak almayı kabul edebilir?

Eller önce çekingen ve yavaş, sonra cesur ve hızlı olarak kalkmaya başlar:

-İlginizden dolayı teşekkür ederim. Fakat bu parayı vermeden önce biraz buruşturmak istiyorum.

Konuşmacı gerçekten de bu kağıt parayı iyice buruşturur:

-Peki, şimdi hâlâ isteyen var mı?

Parmaklar ve eller yine önce teker teker, sonra grup grup kalkar. Ancak konuşmacı bu defa, daha da buruşturur ve hatta yere atar. Artık para perişan haldedir. İyice buruşmuş ve yıpranmıştır. Neredeyse yırtılmak üzeredir. Konuşmacı eskisinden oldukça kötü görünen elli lirayı yine havaya kaldırır:

-Gördüğünüz gibi para artık çok daha buruşmuş ve yıpranmış halde. Peki, bunu kötü haline rağmen hâlâ isteyen var mı?

Konuşmacı, ne yaparsa yapsın, insanlar bu parayı istemeyi sürdürürler:

-Sevgili izleyiciler, parayı isteme ısrarınızdan anladığım kadarıyla, bunu ne kadar buruşturup yıpratsam ve hatta yere bile atsam da, bu paranın hâlâ aynı değeri koruduğuna inanıyorsunuz. Gerçekten de benim yaptıklarım bunun değerinde bir kayba neden olmadı.

Konuşmacı sözlerine devam eder:

-Bu açıdan baktığımızda, kişiliğimiz paraya benzetilebilir. Bazen gün içinde yıpratıcı

şekilde eleştirilebilir, hatta hakaretlere bile maruz kalabiliriz. Bazen de en sevdiğimiz ve güvendiğimiz insanların çeşitli haksız söz ve davranışlarına muhatap oluruz. Oysa bu kötülükler bizde bir değer kaybına yol açmaz. Aslında biz yine neysek o olarak kalırız. Ne kadar zor durumlara düşersek düşelim, bizi gerçekten sevenlerin gönlünde biz yine değerimizi koruruz. Çünkü bizim gerçek değerimiz, bize yapılanlardan bağımsızdır ve sadece kim olduğumuzla ilgilidir.

Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 24.03.2020