Hakan Türksoy
Deli Selim'in fasulyesi...

Edirneli klarnet virtüözü rahmetli Deli Selim'in (Selim Kızılçıklar) "Bu fasulye 7,5 lira" şarkısındaki fasulye bugünlerde konuşulan taze fasulye değil, kuru fasulye...

Rahmetliyi iyi tanıyorum. Deli değil aksine akıllı bir adamdı. Zaten akıllı ve yaratıcı olmasaydı o şarkı olmazdı.

Yine Edirne Alipaşa Çarşısı esnaflarından rahmetli Kınacı Muhittin, namı diğer Deli Muhittin. O da akıllı olduğu kadar çok neşeli bir adamdı. Edirnespor maçlarında tribünde göbek atıp taraftarı coşturur, şovu biter bitmez adeta İngiliz asaletine bürünürdü.

Eskiden toplumdan biraz farklı olup, hayata bir tık pozitif bakanlara deli diyorlardı. Bu nedenle bizde deli lakaplı akıllılar hiç bitmez. Osmanlı Padişahı Deli İbrahim'de bunlardan biri.

Günümüzde bu tip deliler için aktivist gibi farklı tanımlar kullanılıyor. Fakat bizde hala akıllılara deli, delilere akıllı deme,  gerçek katillere mağdur hatta kahraman muamelesi yapma geleneği devam ediyor...

Şimdi sırada Tekirdağlı klarnet virtüözü Hasan Gizlenci, namı diğer Katil Hasan var.

Çok şükür Hasan ağabey hala aramızda.  O da katil değil aksine kimseye zararı olmayan yufka yürekli bir adam. Öyle olmasa Süleymanpaşa'ya heykelini dikerler miydi?

Umarım Edirne'ye de Deli Selim'in heykelini dikerler. O kadar heykel arasında Deli Selim nasıl unutulmuş anlamış değilim.

Rahmetli Deli Selim, Katil Hasan gibiler bir Avrupa ülkesinde yaşasalardı, Deli Selim Louis Armstrong gibi anılacak, Katil Hasan bugünlerde meteliğine kurşun atmayacaktı.

Bu fasulye 7,5 lira şarkısını filmlerde, dizilerde kullanıp para kazanlar rahmetli Deli Selim'in eşinin sefalet içinde yaşadığını bilmiyorlar mı?

Bugünlerde taze fasulye konuşuluyor demiştim. Metroda beklerken taze fasulye ayıklayan bir ev hamımın görüntüsü yayınlayanlar fasulyenin kilosunun 40 liraya dayandığını biliyorlardı.

Alım gücü var ayağına bilerek yayınladılar. Fakat atladıkları bir şey var.

Gelişmiş ülkelerde metroda,  durakta, havaalanında bekleyenler kitap okuyor, bizde ya cep telefonunla oynuyorlar ya da nadirde olsa fasulye ayıklıyorlar..

Ne var bunda demeyin! Okuyan bir toplum olsaydık, gerçek delilerin ve akıllıların farkına varırdık.

(Not. Her 20 kişiden birinin koronavirüs olabileceği iddia ediliyor. Başımızın çaresine bakmak zorundayız.  Lütfen bir araya gelmeyelim, gönüller bir olsun. Maske, fiziksel mesafe ve hijyene dikkat edelim. Kurallara uymayanları uyaralım)

Yazı Tarihi : 15.04.2021