Hakan Türksoy
Dert bende...

Yazı başlığım Orhan Gencebay, Ajda Pekkan, Işın Karaca gibi sanatçıların seslendirdiği "Dert bende derman sende, aşk bende ferman sende " şarkısını çağrıştırabilir.

Ancak yazacaklarımın bu şarkının sözleriyle uzaktan yakından alakalı olmadığı özellikle belirtmek isterim.

Arabesk müziği hiç sevmedim, sevmiyorum. İlk duyduğum günden bu yana insan psikolojisine zararlı olduğunu düşünüyorum. Zaten TRT'de uzun yıllar yasaklı olmasının nedeni buydu.

Neyse konumuz bu değil. Cep telefonları yediden yetmişe hayatımızın bir parçası oldu.

Faturalı ya da faturasız hat olsun hepimiz her ay para ödüyoruz. Türkiye genelini bir düşünün. Türkiye bu konuda çok büyük bir pazar. Tabii pazar büyük olunca rekabette büyük olur. 

Bu rekabet ülkemizde ağırlıklı olarak iki şirket arasında sürüyor...  Son yıllarda rekabetin dozunu iyice arttırdılar. Öyle ki; birbirlerinin abonelerini arayıp tıpkı banka promosyonları gibi paket teklifleri sunmaya başladılar.

Bu neye benziyor biliyor musunuz? Olmaz ama bir esnafın başka bir esnafın dükkanının önüne gidip oradaki müşteriye "bana gel" demesine benziyor. Ne gerçek ticarette nede kültürümüzde böyle bir rekabet türü olmamasına rağmen bir şekilde hepimizi alıştırdılar.

Bu ve benzeri yanlışlar birçoğumuza normal gelmeye başladı.  Ne yazık ki centilmenlik dışı hatta bazen insanlık dışı davranışlar hayatımıza girdi. Yine alakasız gibi gelebilir ama bir bayanın aracının üzerine çıkıp tepinenlerin, hastanelerde doktorlara saldıranların alt yapısında bu konu var. 

Uzatmayayım bu rekabet son günlerde başka bir boyuta geçti. Bu iki şirketten biri müşterilerini rahatsız edecek derecede davranışlar sergilemeye başladı. Bayilerde müşteriden çok çalışan var.

Daha kapıdan içeri girdiğinizde eski otobüs terminallerinde olduğu gibi karşılanıyorsunuz.

Yani her biri "bana gel" diyor. Sizden ümidi kestikleri an kendi aralarında yüksek sesle konuşmaya hatta tartışmaya başlıyorlar. Gürültü patırtı gırla gidiyor... Disiplin diye bir şey yok. Ödeme yaptığınız eleman "yüksek fatura ödüyorsunuz" bahanesiyle sizi hemen yanındaki elamana yönlendiriyor. Ama önce haberiniz olmadan kredinizi sorguluyorlar. Zaten ortalıkta bu konuda çeşitli iddialar dolaşıyor.

Kısacası, bunlar iyi şeyler değil. Bu kadar dert arasında çekilmedikleri gibi kimse dertlerimize derman olmuyor. Hal böyle olunca vatandaş hangi birinden sakınacağını şaşırıyor.

Yazı Tarihi : 22.09.2020