Hakan Türksoy
Dert bende derman sende...

Bazı konuları anlamakta zorluk çekiyoruz. Hep tekrar edip hatırlatmak gerekiyor...
Şu an en önemli dertlerimizden biri koronavirüs. Dertlerimiz dedim çünkü bizde dert bir kaç tane. Sizlerde o dertlerin ne olduğunu çok iyi biliyorsunuz.
Halbuki dert bende, derman sende, dert sende, derman bende...
Önem sırasına göre ilk sırada koronavirüs salgını var. 
İkinci sırada daha çok  bölgemizi ilgilendiren olası Marmara Depremi var. 
Depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz ama virüsün nasıl bulaştığını biliyoruz. 
Yaşamımızı etkileyen bütün dertlere hazırlıklı olmalıyız. Ama, önce yaşamak ve yaşatmak gerekiyor... Öyle bırakıp gitmek yok. 
Bu dünyayı ve ülkemizi nasıl teslim aldıysak, çocuklarımıza öyle bırakmak zorundayız. 
Geçen yıl pandeminin ilk günlerinde maske takmayan, mesafe kuralına uymayanlarla çok uğraştık.
Uğraştıranların profili çok ilginçti. Aralarında maskenin koruyuculuğa inanmıyorum diyen bankacı, mesafe kuralını sosyetiklik sanan emekli, yaşadığı sitede komşularına örnek olması gerekirken maske takmayan, mesafe kuralına uymayan tıp doktoru, maske takmazsan ceza keserler dediklerinde şeyimde değil diyen ekmek büfesi sahibi ve kahraman mahalle bakkalı vardı.
Öğretmeni, anahtarcıyı, nalburu, balıkçıyı, un toptancısını saymıyorum. Bu işin eğitimle alakası olduğu söyleyenler yanılıyor.

Bence bu iş vatandaşlık ve insanlık bilinciyle ilgili.
Sonra salgının çemberi daralmaya başladı. Herkesin bir akrabası ya da tanıdığı koronavirüsle tanışınca işin ciddiyeti anlaşıldı.
Bu arada ummadığımız, beklemediğimiz tanıdıklarımızı, akrabalarımızı koronavirüsten kaybettik. 
O süreçte kapanmalar başladı. Esnaf, vatandaş çok mağdur oldu. 
Nihayet ülkemize Çin aşısı geldi.  Birinci, ikinci aşı derken yasaklar hafifledi. Sonra üçüncü aşı dediler, şimdi dördüncü aşıyı olanlar var. Hatta iki Çin, iki Alman aşısının kesmeyeceğini üçüncü doz Alman aşısının yolda olduğunu iddia edenler var.
Demek istediğim şu; Salgın hala devam ediyor... Ne yazık ki biz yine aynı tiplerle uğraşıyoruz.
Yine aynı tipleri salgının bitmediğine ikna etmeye çalışıyoruz. Herkesin anlayacağı dilden yazmaya çalışayım.  Aşılı olanlar hastalığı hafif atlatsalar bile süper taşıyıcı konumundalar. 
Maske takmayıp mesafe kuralına uymadıkları sürece virüs yayıyorlar. Virüs yayıldıkça mutasyona uğruyor. Mutasyon varyantlara neden oluyor.
Amaç önce aşı olmak, sonra virüsün yayılmasını önlemek. Toplumun büyük bölümü bağışıklık kazanana kadar kurallara uymak zorundayız. 
Tekrar ediyorum; Bilim insanları bağışıklık kazandık diyene kadar aşı olup kurallara uymaktan başka çare yok.

 

Yazı Tarihi : 03.09.2021