Hakan Türksoy
Dile benden ne dilersen

Yumurta önemli besin kaynaklarımızdan biri. Fakat faydası olduğu kadar zararları da var.

Akıyla yapılan kötü şakaları, birilerini protesto etmek için atılan yumurtaları saymıyorum. Arabasında yanlışlıkla yumurta kırılanlar ne demek istediğimi anlamıştır.

Besin kaynağı kısmından devam edeyim.. .Yumurta hamur işinden tutunda neredeyse her yemekte kullanılıyor.

Ben yumurtayı kahvaltıda seviyorum. Bazen rafadan bazen tavada tercih ediyorum. Rafadan yumurtayı rahmetli annem sayesinde sevdim. Annem hassas bir kadındı.

Zaten genelde hassas annelerin çocukları rafadan yumurta sever. Kıvamında pişirmek maharet ister. Atmış yıl öncede herkes altmışa kadar sayıyordu. Fakat öyle "bir, iki,üç, dört... altmış. Önüm, arkam, sağım, solum sobe" misali değil. Sayıları saniye saniye saat hassaslığında sayacaksın. Beceremezsen yumurta ya çiğ kalır ya da kayısı kıvamı olur.

Tavada yumurta hikayem biraz farklı. İşim gereği yıllarca Trakyayı gezdim. Ayda bir kez Gelibolu tarafına gidiyordum.

Deniz kenarında bir köylü tarafından işletilen sıradan bir kahvaltı yeri keşfettim. İlk defa burada sızma zeytin yağlı ile yapılan yumurta yedim. Aman Allah'ım Köy yumurtası ve sızma zeytin yağı birbirine bu kadar mı yakışır?

Aynı tekniği evde denemeye başladım. Oradaki lezzeti yakalayamadım tabii.

Sonra kendimi geliştirdim. İçine baharat katmaya başladım. Geçen sabahta aynı tekniği denedim. Evde ne kadar baharat varsa çıkardım. Başta tuz olmak üzere karabiber, kekik, kırmızı tatlı toz biber, kimyon ve sarımsak tozu kattım. Kenarda kalan köriye baktım, oda bana bakıyordu. "Baharat kardeşliği" deyip onuda kattım. Fakat fazla kaçırdım. Ocağın alevine karışan baharat, zeytin yağın etkisiyle alev aldı ve ortalığı siyah duman kapladı.

Biran kendimi Asteriks'teki büyücü Büyüfiks gibi hissettim. O Kuvvet şerbetini bulmuştu bende galiba kuvvet yumurtasını buldum(!)

Şaka yapıyorum tabii. Benim formülün hiçbir gücü olmadığı gibi koronanaya falan iyi gelmiyor(!)

Uzatmayayım Asteriks ve kuvvet şerbeti bir yana. Benim formülün dumanları arasından bir Yumurta Cin'i çıkmasını çok isterdim. Cin ne der? "Dile benden ne dilersen?" der.

İşte o an kendim için bir şey istersem namerdim(!) Yumurta deyip geçmeyin..

Yazı Tarihi : 26.08.2020