Hakan Türksoy
Dost acı söyler

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın Süleymanpaşa Belediye Başkanı hakkında yaptığı son açıklama yerel gazetelerde farklı başlıklarla yayınlandı. Bu konuyu bende yazmıştım.

Fakat Cüneyt Yüksel henüz açıklama yapmamıştı. Bu açıklamaya nasıl bir cevap vereceğini merakla bekliyordum.

Doğrusu beklediğim oldu. Cüneyt Yüksel tıpkı Kadir Albayrak gibi tatlı rekabet sınırlarının dışına çıkmadan cevap verdi.

İkisi de birbirlerini çok sevdiklerini söylüyor. O zaman bu açıklamalar "dost acı söyler" misali yapılan dürüst açıklamalar.

Çünkü Kadir Başkan; Cüneyt kardeşim boşuna şov yapıyorsun. Seni büyükşehire aday göstermeyecekler" demişti. Cüneyt Yüksel ise "Kadir ağabey ben zaten büyükşehire talip değilim. Sen bir daha aday gösterilecek misin? ona bak" dedi. Bence ikisi de doğruları söyleyip birbirini uyarıyor.

Onlar doğruları söylüyorlar ama bizdeki siyaset son ana kadar beklememiz gerektiğini söylüyor.

Peki tribünlere karşı doğrular söylenirken doğru işler yapılıyor mu? Yanlış anlaşılmasın belediye hizmetlerinde bir yanlış yok. Her şey düzgün gidiyor ama konuşurken tatlı rekabet var, uygulamada yok.

Büyükşehir Belediyesi Süleymanpaşa Belediyesi'nin altından kalkamayacağı büyük yatırımları üstlenmek istiyor ama cevap alamıyor. Neden? Çünkü o yatırımı Büyükşehir Belediyesi tamamladığında AK Parti'nin bırakın büyükşehiri Süleymanpaşa'yı bile kazanma şansı yok.

Tatlı rekabet sürerken ince hesapların yapıldığını da unutmayalım. Sonra burası küçük yer. Sadece siyasette değil her konuyu tatlandırmak zorundayız.

Arkasından konuştuğunuz biriyle en geç iki gün sonra karşılaşıyorsunuz. Hükümet Caddesi genişledi. Meydan Projesi caddeyi Leb-i Derya gibi yaptı. Maske falan hikaye üç yüz metreden herkes birbirini görüp tanımaya başladı.

Bu nedenle konuşmadan önce on dakika düşünmek lazım. Bizim yerel siyasilerde zaten bunu yapıyor. Yani konuşmadan önce on dakika düşünüyorlar ama yine bildiklerini yapıyorlar...

Yazı Tarihi : 21.09.2020