Muhsin Durucan
Dünya Basın Mensupları Derneği’nin (DBMD) “Basında Kültürün Yansımaları ve Yılın EN’leri Ödül Töreni” Çırağan Sarayı'nda gerçekleşti

Dünya Basın Mensupları Derneği (DBMD) Organizesinde “Basında Kültürün Yansımaları ve Yılın EN’leri Ödül Töreni”, 02.01.2220 günü gecesi DBMD Genel Başkanı Muzaffer Tunç’un ev sahipliliğinde, dernek yetkililerinin girişi sıkı tutmalarına karşın Çırağan Sarayı Mabeyin Salonunda yoğun kalabalığın katılımıyla yapıldı.

Dünya Basın Mensupları Derneği’nin 9. Kuruluş yıldönümü nedeniyle gerçekleşen program, “Basında Kültürün Yansımaları ve Yılın EN’leri Ödül Töreni” özenli bir organizasyonla anlamlı oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla gerçekleşen etkinliğe Aydın Üniversitesi ile Anadolu bilim Meslek Yüksek Okulu destek sundular.

Geceye bakanlar, milletvekilleri, valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, Tv kanallarının yetkilileri, basın görevlileri, bürokratlar, bilim adamları, işadamları, sanayiciler, sanatçılar, dizi ve film yıldızları, futbolcular, kulüp-vakıf ve dernek başkanlarının davetle katıldıkları gözlemlendi.

 

***

Salonda koltukların dolu olduğu ve çoğu kimselerin ayakta olarak töreni izlediği gözlere yansıdı. DBMD Başkanı Muzaffer Tunç, meslek sıralamasını yaparak açış konuşmasına girdi. Dernek yönetim kurulu üyelerini de yanına alarak coşkuyla sürdürdüğü konuşmasında:

“Bu soğuk kış gününde sevginizle ortamı ısıttınız. Yurtta ve dünyada barışı istiyoruz. Basına önem veriyoruz. Çünkü milletin ortak sesidir. Adalete saygı duyuyoruz. Mülk varsa adalet de vardır.” Diyerek destek veren kuruluşlara teşekkür etti.

Ekranda Bahçelievler Halk Eğitimi Merkezi kursiyerlerinin el emeği, göz nuru çalışmaları görüntülendi. Özellikle sim sırma çalışmaları dikkat çekti. Bir yönetici olarak yıllarını Halk Eğitimi hizmetlerine severek gönül veren birisi olarak güzel anılarıma dönüş oldu, diyebilirim.

İnsanlar atıştırmalık için masa başında toplanmışken ne ki sergilenen Halk Eğitimi tablolarına bakan göz çok azdı! M. Kemal Atatürk: “Sanatsız kalan bir ulusun hayat damarlarından biri kopmuştur.” Diyerek sanatın önemine değinmiştir.

Aydın Üniversitesi ile Anadolu bilim Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin defilesi alkış toplarken “Genciz, biriz eserimiz köklerimiz” teması eşliğindeki görkemli defilede; Ege, Zeugma, Göbeklitepe, İstanbul Yerebatan ve Kız kulesi, Bursa ve İstanbul 1453 Kapalıçarşısı görüntüleri de ışık ışık yansıdı!

 

***

 

Fotoğraf sanatçısı dostum İsmail Hakkı Bağdat’ın deklanşörü eşliğinde ödül törenine geçildi. Onlarca ödüle layık görülenlerden; Celal Toprak, Aydın Ağaoğlu, Nuri Alço, Recep İnecik, Nurhayat Varol, Vildan Atesever, Müge Anlı, Aslı Şafak, Turan Hançerli, Bülent İnal, İnci Ertuğrul ve Mehmet Nuri kaynar, tanıdığım yüzler oldu.

 

***

Mülkiyeli Turan Eren’in de ödül alanlar içinde olmasını beklerdim. Turan Eren kim mi? Kısaca anlatayım: Malkara’da tanıdığım çalışkan bir kaymakam... Köy görünümlü Malkara’yı kent yaptı. Kooperatif ve fabrika kurdu. Yılın kaymakamı seçildi. Antalya’da vali yardımcısı iken etkin görevler yaptı. Kitap yazdı. Emekli olunca yapı kooperatifi kurarak kaliteli villaları üyelerine sundu.

Başta Muzaffer Tunç olmak üzere, emeği geçenleri kutluyor, başarılarının sürmesini diliyorum.

Yazı Tarihi : 04.01.2020