Hasan Akarsu
“DÜNYANIN GÜÇLÜ TARAFI” (*)

Kerem Işık 1976 İzmir doğumlu olup kimya mühendisliği okur, serbest çevirmenlik yapar. “Dünyanın Güçlü Tarafı”, öyküleriyle tanınan yazarın ilk romanıdır. Yazar, romanda Aylin, Yunus, Anıl Şehsuvar, Atılgan adlı kişiler üzerinden olayları yansıtır.

           Aylin, arkeolog olup kazılarda çalışır ve “toprağı dünyanın eti” olarak görür. “Hafıza topraktır” ona göre. Ölülerin de gülümsediği yerdir toprak. Kazılar ilerledikçe çevredeki insanların kötüleştiği izlenimi yayılır. Anıların ağırlığı altındadır Aylin ve unutuş ile anımsamayı aynı anda yaşamaktadır. Geçmişin kuyusuna dalar, yaşadıkları onu bunaltır. Sevdiği Anıl’ın ölümüyle yıkıma uğrar ve psikoloğa gider. “Mutlak uyumu” yakalamaya çalışır. Ölüme alışamaz ama kazı heyecanıyla kendi geçmişine dönme çabası içindedir. Sonu okuyucular için de merak konusudur.

            Kentlerin yapıların da öldüğü

         Romanda bir önemli kişi de Aylin’in kardeşi Yunus’tur. Yeni Asır’da foto muhabirliği yapan dedesi Muzaffer gibi o da fotoğrafçılığı sever, gazetede çalışır, kazı çalışanlarıyla söyleşi yapar. Fotoğraf çekmeyi avlanmak gibi görür. Olaylar İzmir’de geçer, kazılar da Kemeraltı ve çevresinde yapılır. “Ten ve Taş”ın uyumu içinde, yabancılaşma yansıtılırken kentlerin, yapıların da öldüğü anımsatılır. Yunus, anıları, fotoğrafla kayıt etme çabası içindedir. Kazı alanında “İnsana dair bir giz” arar.

       Atılgan, inşaat sahibi olan babasının yolunda ilerlerken düşler görür. Anıl ile üniversiteden tanışır. “Bir yengeçle büyüyen”dir o. Sevgisiz büyür, babasının silahlarını inceler. Domuz avında yaşanan üzücü olaya, Anıl’ın domuzlar tarafından öldürülmesine kayıtsız kalır. O da Anıl gibi Aylin’e ilgi duyar. Geçmişin ağırlığı altında ezilir.

      Şehsuvar, gittikçe babasına benzeyen, onu gibi dindar olan ve kardeşi Anıl’ı kıskanan biridir. Evli olduğu halde Aylin’e ulaşmaya çalışır. Anıl’ın ölümü nedeniyle suçluluk duygusu içindedir. Kıyamete ve kıyametin yakın olduğuna inanır. Kazı alanına gece gidip Aylin’le buluşur, umduğunu bulamaz. Anıl felsefeye ve okumaya düşkünlüğüyle olumlu bir tiptir ve Aylin’le arkadaşlığı iyi bir örnek oluşturur.

        Yazar, Kemeraltı’ndaki kazı çalışmalarının çevrede olumsuz olarak algılanmasını yansıtırken çevrede her yıl yapılan Dana Bayramı’ndaki kalabalığı anlatır ve kazı alanında çıkan yangın üzerindeki kuşkuları sezdirir. Kişilerini tanıtırken felsefeden yararlanır. Ünlü düşünürlerin görüşlerinin irdelenmesini sağlar. Yoğunlaştırılmış bir anlatımla gerçek yaşamı sorgulamaya çalışır. “Dünyanın Güçlü Tarafı”nı gösterir okurlarına.

 

(*) Dünyanın Güçlü Tarafı-Kerem Işık, Roman, YKY, 1. Baskı, Eylül 2020, 171 s.  

(Yeniden Türk Dili, internet ortamı, Ocak-Şubat 2021)

Yazı Tarihi : 07.01.2021