Hakan Türksoy
Ebemkuşağı ve lepistes...

"Hafta sonu ailece pikniğe gittik. Ergene Nehri kenarında çok güzel bir yer bulduk. Nehrin kenarındaki ağaçlar şemsiye gibi görünüyorlardı. Bu güzel yere ilk önce biz gelmiştik. Bir süre sonra başka aileler de geldi.

Öğleden sonra yağmur yağmaya başladı. Yağmur durmayınca piknik zevkimizi yarıda bırakıp arabamıza bindik ve evin yolunu tuttuk. Eve doğru giderken gökyüzünde muhteşem bir renk cümbüşü gördük.

Ağabeyim, 'gökkuşağı!' diye bağırdı. Babam, 'Çocuklar güneş ışığı yağmur taneciklerinde kırılınca bu şekilde renkler oluşuyor. Bu olaya ışık tayfı (kırılması) da deniyor. Hatta köylerde kadınların bellerine taktıkları kuşağa benzediği için ‘ebemkuşağı’ da denir.' dedi."

İlkokul çocukları için yazılmış bir hikayeden alıntı yaptım. Hikaye Ergene Nehri'nin kenarında geçmiyor tabii. Dikkatinizi çekmek için değiştirdim.

Ergene Nehri'ni bilmeyen yok ama etrafının en son ne zaman yeşil olduğunu hatırlayan yok.

Ergene'nin adını seçim zamanı siyasilerden duyuyoruz. Yani seçimden seçime Ergene'yi hatırlıyoruz...

19 yıl boyunca önce Çevre Bakanları daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanları Tekirdağ'a gelip-gitti...

Hiç unutmuyorum; iki seçim önce Tekirdağ'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı "2019 yılında Ergene balıkların yüzdüğü bir nehir olacak" demişti.

Yıl 2021, Ergene'de balık falan yok.  Akvaryum balıkları içinde dayanıklılığıyla ünlü lepistesi Ergene'ye bırakın en fazla 30 saniye dayanıyor. Aynı lepistes umumi tuvalette üç gün yaşıyor... 

Galiba Ergene'ye uzaylılar ...... Ne yiyorlarsa hiçbir canlı yaşayamıyor(!)

Gülmeyin durum çok ciddi! Ergene Nehri'nin aşırı yağıştan taştığını biliyorsunuz.

Taşkından tüm Ergene Havzası etkilendi. DSİ (Devlet Su İşleri) önce turuncu alarm vermişti.

Halk sağlığı uzmanlarının Ergene Nehri'ndeki zehirlerin toprağa ve yer altı sularına saçıldığı uyarısından sonra DSİ geçen hafta sonu turuncudan kırmızı alarma geçmek zorunda kaldı

"Koronavirüs, ekonomi, deprem derken şimdi başta çeltik bölgesi Uzunköprü olmak üzere Trakya'nın en verimli topraklarının bulunduğu Hayrabolu ve Pehlivanköy'deki tarım arazileri ve yer altı suları riskli hale geldi."

Ebemkuşağının renkleri içten dışa mor, lacivert, sarı, mavi, yeşil, turuncu ve kırmızı...

Anlayacağınız kırmızıdan ötesi yok. Ama, ebemkuşağını hatırlamak güzel.

Yazı Tarihi : 08.02.2021