Muhsin Durucan
Emitt’2020 Turizm – Seyahat Fuarı

Bilindiği gibi; gezmek, görmek, eğlenmek, dinlenmek amacıyla yapılan gezilere turizm, gezen kişilere turist denir.

Turistlerin ziyaret ettiği bölgeye bıraktığı dövizler, ülkenin ödemeler bilançosuna katkıda bulunur. Ayrıca Turizm, ekonomiye yeni iş olanakları sağlar.

Hal böyle iken Alanya bölgesindeki kimi otellerin özelikle yerli turistlere hoş davranış göstermediği ve bu bölgeye gelen insanların tatile gitmekten kaçındığı bilenen bir gerçektir. (Gerekirse otel adı vererek örnek gösterilir!) Hatalardan ders almak ya da hata yapanları cezalandırmak, başlı başına başarıdır.

                                                           ***

30 Ocak Perşembe günü Emitt Fuarına katılımın ilk saatlerden itibaren yoğun olduğunu gözlemledim.

Bu yıl, 24. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, adı ile anılmaktadır. 30 Ocak - 02 Şubat 2020 tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü Tüyap Fuar alanında gerçekleşti.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Emitt, dünyanın en büyük dört turizm fuarından birisi olarak sunulmaktadır.

Geçmiş yıllarda 60.000’in üzerinde sektör profesyonelini ağırladığı görüldü. Uluslararası tatil yerlerinin ve seyahat şirketlerinin sunduğu yeni ve coşku verici seyahat fırsatlarından faydalanmak isteyenlerin yanı sıra çok sayıda gezip görme amaçlı ziyaretçiler katıldı.

En önemlisi geçmiş yıllarda 14 hol açılmışken bu yıl bu sayının 7’de kaldığı ve çoğu standartların da boş olduğu gözlerime yansıdı!  Elazığ, Malatya, Kırşehir, gibi kimi illeri gözler aradı. Ne ki çoğu illerin katılmadığı saptandı.

Hal 2’deki Konferans Alanında Bahattin yücel, Firuz Bağlıkaya,  Oya Narin ve  Sururi Çorabatır’ın katıldıkları ‘Başkanlar Forumu’nu izledim. İşin garibi, bu yıl stantlarda bakkaliye türü satışların çok olduğu dikkatlerden kaçmadı ve etik bulunmadı! Bu durumun Emitt ruhu ile çeliştiği, ziyaretçiler tarafından dile getirildi. Yönetimin gereken önlemleri alması istendi.

            Görüşme, tanışma ve konuşma fırsatı bulduğum kişiler şunlar oldu:

Tursab Genel Sekreteri Melike Ertekin,

Mevlana Bazaar Sahibi Abdulvahap Polat,

Granada Satış Sorumlusu Amaral Abdyldaeva,

Hacıbektaş Belediye Başkanı A. Yoldaş Altıok,

Gaziantep Fersıs Masmana Ürünleri Kurucusu Ali Hayta,

Menderes Belediyesi Özel Kalem Müdürü Nuriye Kayalar,

Pamukkale Tropolis Oteli Genel Müdürü Ahmet Ahmetoğlu,

Yalova Black Bırd Termal Oteli Genel Müdürü Rahmi Çağrı Kaya,

Bozcaada’dan Ürünleri Genel Müdürü Ayhan kurtuldu ile Şenol Uslu

Kahramanmaraş Otel Germanicia’dan Fehmi Büyükdereli-Genel Müdür Gökhan Büyükdereli,

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Balıkesir Yılmaz ve Kâğıthane Güreş Ağası Yusuf Yoldaş,

Sıklıkla termallerine gitme fırsatı bulup yazılar yazdığım Hattuşa Termal Otelleri İcra Kurulu Üyesi Doğan Doğan ile Özgür Kış…(Ayrıca Mehmet Ali Doğan ile açılacak olan Hattuşa Termal Otellerinden söz edildi.)

***

Yazımızla ilgili bir başka gerçeğe dönüş yapacak olursak; ikilemsiz gönülden gönüle yol vardır. Sivas'ın meşhur valisi Halil Rifat Paşa: "Gidemediğin yer senin değildir." sözünü söyleyen bir yönetici… Paşa, yol yapımına önem vermiş... Ünlü sözü, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün duvarlarına bile yazılmıştır. Yol sadece "Karayolu" demek değildir. Elbette ‘Gönülden gönüle’ de yol var.                                                                       

Yazı Tarihi : 03.02.2020