Hasan Akarsu
ESARETİN BEDELİ FİLMİ

                 1994 ABD yapımı olan film dram-polisiyedir ve Morgan Fereeman, Tim Robbins, Bob Gunton gibi ünlü oyuncular yer alır. Bir Stephen King uyarlamasıdır ayrıca. Bankacı Andy Dufren karısının kendisini aldattığını görür ve karısıyla dostunu öldürmek ister. Vazgeçse de yakında ayak izleri vardır ve o gece karısıyla sevgilisi başka birisi tarafından öldürülür. Suç Dufren’in üstüne kalır ve hapishaneye gönderilir. Bundan sonra filmdeki olaylar hapishane ortamında geçer.

            Hapishanede sert bir disiplin vardır. Kurallara uymayanlar hücrelere atılır. Dufren, hapishaneye dışardan bir şeyler getirten Read ile arkadaş olur. Gizli olarak getirttiği küçük bir çekiçle yıllarca bir tünel kazar ve kimse kuşkulanmaz. Hapishane müdürünün rüşvet ve kara para işlerini de yürütür. Hapishane kütüphanesinde yaşlı Brooks’un yanında çalışır, kütüphaneyi zenginleştirmek için bağış kampanyası başlatır ve başarılı olur. Dufren’e belalı birkaç mahkum saldırır, onları püskürtür. Dostlar kazanır. Kırk yıl hapiste kalan Brooks serbest bırakılır ama dışarıya uyum sağlayamaz, intihar eder. Aynı olayı Red de yaşar, onun bir planı olduğu için dışarda oyalanır, planını uygular.

               Bazı kuşlar kafeslenemez

          Dufren, hapisten kaçma düşünü Red’e anlatır ve bir gün bunu başarırsa Pasifik’te bir yere gidip tekne alıp orada yaşayacağını söyler. Karısıyla ilk kez buluştuğu ağacı tarif eder Dufren’e. Onun altında gömdüğü bir kutu vardır. Onu bulmasını ve Pasifik’e gelip kendisini bulmasını ister. Hapishanede her gün sayım yapılır, ara sıra hücreler aranır. Son aramada Dufren hücresinde yoktur. Müdür, tüneli görür, kaçtığını anlar, aramalar yapılır, yakalanamaz. Dufren, tünelden kanalizasyona ulaşır, 500 metre sonra nehre ulaşır ve kaçmayı başarır. Müdürün rüşvet paralarını kendi üzerine geçirdiği için bankadan parasını çekip yurt dışına kaçar, düşünü gerçekleştirir. Red de 40 yılını doldurup serbest kalınca Dufren’in söylediklerini uygular, ağacı, onun altındaki kutuyu bulur. İçinde adres ve Dufren’e ulaşacak kadar dolar da vardır. Dufren’i Pasifik kıyısında teknesiyle uğraşırken bulur, iki hapishane dostu tutsaklığın bedelini ödeyip özgürlüklerine kavuşurlar. Red’in dediği gerçekleşir: “Bazı kuşlar kafeslenemez”. (02.11.2020, Tekirdağ) 

Yazı Tarihi : 06.11.2020