Hakan Türksoy
Eşek Sütü

Bundan üç yıl önce Süleymanpaşa'da belediyenin izniyle belli aralıklarla iki kez kurulduğu halde esnafın şikayetiyle ikinci günde apar topar kaldırılan Anadolu Yöresel Ürün Pazarı'ndan bitkisel sabunlar almıştım.

Üzüm çekirdeği dahil olmak üzere her türlü bitkiden yapılmış sabunların yanında bir de keçi sütü sabunu vardı.

Daha doğrusu üzerlerinde öyle yazıyordu. Üzerinde saç ve cilde iyi geldiği yazanlardan birkaç tanesini kullandım. Diğerleri şu an küçük bir sepetin içinde banyo dekoru vazifesi görüyor.

Bu arada keçi sütünden yapılan sabunun cildi yumuşattığını fark ettim. Eski Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın süt banyosu boşuna değilmiş.

Geçen gün bir aktarın tezgahında eşek sütü sabunu gördüm. Daha doğrusu başına toplananları görünce merak edip baktım(!) Meraklıyım çünkü her şeyin çaresinin doğada gizli olduğunu düşünüyorum.

Dün akşam eşek sütüyle ilgili yazılanları okudum. Antalya'da kilosu 100 liradan satılan ve kanserden astıma, mide hastalıklarından cilt sorunlarına kadar birçok hastalığa şifa olduğu söylenen eşek sütünün faydası olmadığı gibi sütü içen birkaç kişinin alerji nedeniyle ölümden döndüğünü öğrendim. Yani eşek sütünün bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir faydası yok.

Buna rağmen kilosu 100 liradan alıcı buluyor ve üretici talebi karşılayamıyor iyi mi!

Daha öncede yanmayan kefen, peygamber gördüren terlik satışı yapanları duymuştuk.

Dünyada da benzer şeyler oluyor. Örneğin; Hindistan'daki Gurular bu işlerin piri.

Biz Guru değiliz ama galiba beyinlerimiz kurumaya başladı. Çünkü bütün bunlar arz, talep meselesi. Arz ve talebin olduğu her yerde birileri mutlaka boşlukları doldurur.

Hacı Şakirli günleri özlüyorum(!)

Yazı Tarihi : 13.10.2020