Hakan Türksoy
Evde kalma psikolojisi...

Eskiden tatil dönüşü psikolojisi vardı, şimdi evde kalma sonrası psikolojisi yaşıyoruz.

İki gün evde kalıp sonra ortama alışmak gerçekten zor oluyor.

Şartlarımız eşit olsa kafaya takmayacağım ama, insan ister istemez bazı şeylerden etkileniyor...

Bir tarafta 69 yaşında çalışmak zorunda kalan biri kaynak yaparken düşen asansörün altında kalarak hayatını kaybediyor. Diğer tarafta birileri Uludağ'da kayak yapıyor...

Lokantalar, kahvehaneler her yer kapalı, Uludağ'daki 5 yıldızlı oteller açık!

Evde iki gün boyunca haber izledim, internetten gazeteleri okudum. Bazı kanallar kayak turizmi haberi verirken bir başka kanal sahte içkiden ölen tiyatro sanatçısıyla "dayanacak gücümüz kalmadı" diye bağıran vatandaşların haberini veriyordu.

Gazetelerde aynı. Bir gurup gazete pembe tablo çiziyor, birkaç gazete kara kalem çalışması yapıyor. Sanki iki farklı Türkiye var.

İsrail'de ikinci aşının da yapıldığını öğrendim. Bize dün sabah 6,5 milyon doz aşı geldi. Halbuki 120 milyon doz aşıya ihtiyacımız var.

Yerel haberlerde bir tuhaf. İktidar partisinin il başkanı kafasına göre karne dağıtımı yapmış.

Belki niyeti iyiydi ama hiçbir öğrenciye karne verilmezken kural dışı davranıp ortalığı bulandırmanın alemi ne? Şimdi bütün Türkiye Tekirdağ'dan bahsediyor. Tekirdağlı birinin Tekirdağlıları neden üzdüğünü bir türlü anlayamıyorum!

Televizyon izlerken televizyonun siyah beyaz olduğu günlerde  hafta sonları yayınlanan Alman yapımı şehirler yarışıyor programı aklıma geldi.

Alman şehirlerinin halk arasından seçip kurduğu takımlar çuval yarışından tutunda yüksek atlamaya hatta hızlı pasta yemeğe kadar her branşta yarışıyordu.

Onları izlerken mutlu oluyor, ülkemin de "güneşli günler" misali... bir gün böyle bir refah seviyesine ulaşacağını umut ediyordum.

Aradan 40 yıl geçti... Almanya aynı disiplinle çalışmaya, yarışmaya devam etti...

Aralarına kattıkları soydaşlarımız profesör olup aşı buldu.

Kısacası Almanya hep aynı Almanya ama, biz bir türlü aynı Türkiye olamıyoruz.

Yazı Tarihi : 26.01.2021