Hakan Türksoy
Fıkracının kalemi

Yazarlıkla köşe yazarlığı farklıdır. Sözlük anlamına göre yazar; yazınla uğraşan, yazınsal yapıtlar veren, kitaplarıyla tanınan kimsedir.

Köşe yazarının tarifi ise şöyle; bir gazetede belli sütunu olan ve sürekli yazan kimse, fıkra yazarı.

İşin içinde fıkra olunca herkesin aklına komik hikayeler geliyor. Köşe yazarlığı sadece komik hikayeler yazmak olsaydı, Edirne ciğeri Edirne'de yenir, en iyi Namık Kemal fıkrası Namık Kemal'in doğduğu şehirde anlatılır" ayağına her gün Namık Kemal fıkrası yazardım.

Böylece her şey kolay olurdu. Fakat Tekirdağlılar Namık Kemal fıkrası bilmez. Zaten minnet ve saygıyla anılan bir insanın fıkrası da olmaz.

Komik hikayeler bir yana ülkemizde her gün bir uçak kazası olmuş gibi insan ölmesine neden olan koronavirüsü yazmak bile işin kolay tarafı.

İki günde bir "maske, mesafe, hijyen..." yazmak çok kolay. Önemli olan maskeyi, hijyeni, sosyal mesafeyi en iyi uygulayanlardan biri olmak ve tüm yasaklara uymak.

Bu sadece yazarlık değil bir insanlık görevi. Bunu yaptım diye bana küsenlerde oldu, sosyetiksin diyenlerde...

En yakınlarım küstü! Düne kadar bahçe tuvaletine hacetini yapan, bugünlerde sosyal medyada yediği yemekleri paylaşan sosyal demokrat, halkçı arkadaş "sen çok sosyetiksin" dedi(!)

Yazarlar, şairler gurubuna başkan olmak isteyen biri guruba davet etti. "Şair, yazar değilim, benimki görev." dedim. O gün bugündür sosyal medyada paylaştığım hiç bir yazımı beğenmiyor. Hani ben yazardım, şairdim?(!)

Doğrusu bunları ciddiye almamaya çalışıyorum ama bazı şeyler gücüme gidiyor...

Alınırım fakat çabuk küsmem. Küsersem tam küserim ölmüş insana bile hakkımı helal etmem.

Uzatmayayım, hak, adalet, eşitlik kavramları her ne kadar insanlık görevi olsa da eğitim ve yetişme tarzına göre farklı yorumlanabiliyor. Emeğe saygınız olmayabilir. Hatta hak yemek yaşam tarzınız da olabilir. Ancak pandemi döneminde etrafımızdakileri kollamak insanlık görevi!

Yazarlık konusunda ciddiye alanlar şunu yaz, bunu yaz diye mail ve isimsiz mektup gönderip yazamayacakları konuları benim yazmamı istiyor...

Ne yazıkki onlarda fıkracının kaleminin satılık olmadığını bilmiyor...

Yazı Tarihi : 04.01.2021