Hasan Akarsu
FİLM: “BİR AYRILIK” VE DİĞERLERİ

2011 yapımıBir Ayrılık” filminin yapımcısı İranlı yönetmen Asgar Ferhadi, oyuncular: Leyla Hatemi (Simin), Peyman Muadi (Nadir), Şahap Hüseyni (Hojdat), Sareh Bayat (Raziye), Sarina Ferhadi (Terme) vb. Filmde, İran’daki yaşamdan ve hukuk işleyişinden önemli kesitler vardır. Boşanmak isteyen iki genç çiftin yaşadıkları ilginçtir. On bir yaşındaki kızları Terme’nin boşanma sonrası annesini mi babasını mı seçtiği belli olmaz. Boşanma nedenleri ise kocanın yaşlı babasına bakma sorumluluğu nedeniyle karısının istediği yurt dışına gitmeyi kabul etmeyişidir.

      Filmde olaylar, Simin’in evini terk edişiyle ve kocasının yaşlı babasına bakıcı kadını tutmasıyla başlar. Kız da babasının yanında kalır. Hamile olan bakıcı kadın sorun olur. Bir de kız çocuğuyla gelir yaşlıya bakmaya. Yaşlı adam evden kaçınca onu aramaya çıktığında araba çarpar ve birkaç gün sonra bebeğini düşürür. Bakıcı kadın Raziye’nin kocası Samadi davacı olur ve mahkeme süreci başlar. Yargıç, tanıkları dinler. Mahkeme sürecinde yargıcın her ayrıntıyı değerlendirmesi ilgi çekicidir. Bakıcıya kan parası ödeyerek hapisten kurtulur sanık. Mahkemede dindarlığın baskısı, yanlış yapma, günah işleme korkusu başarıyla yansıtılır.

         “True Grit” (İz Peşinde)

      2010 yapımı bu filmin yönetmeni Ethan Coen ve Joel Coen’dir. En iyi erkek oyuncu ödülünü alan filmde Jeff Bridges, Matt Damon oynar. Cinayet filmi olup kız, öldürülen babasının katilinin bulunması için dedektif tutar ve onunla birlikte katilin peşine düşer. “Her şey karşılığını bulur, hiçbir şey karşılıksız değildir.” görüşü kanıtlanır. Kız, babasının emaneti olan Midilli atına sahip çıkar, parasını kurtarır. Kiraladığı şerifle vahşi topraklara giderken ölümün gölgesi peşindedir. Şerifin atıcılığına, iyi silah kullandığına tanık olur. Katil Tom Çeyni yakalanır. Kızın bir çukura düşmesi, zehirli yılanın onu ısırması, şerifin onu doktora yetiştirip kurtarması ilgiyle izlenir. Yıllar sonra kız, pazar yerinde yardımcı şeriften, şerifin (Roster) öldüğünü öğrenir, mezarını ziyaret eder. Zaman akıp gider. Silahların konuşturulduğu, insanların acımasızca öldürüldüğü bir filmdir İz Peşinde.

         “Lebowski”

       1998 ABD-İngiltere ortak yapımı filmde Coen kardeşler: Ethen ve Joel Coen etkindir. Anlatıcı Jeffrey’dir. Olaylar Amerika’nın Los Angeles (Melekler Kenti) kentinde geçer. Golf oyuncularının dünyasının yansıtıldığı gözlenir. Kentin en zengini olan Lebowski’nin karısı, kent esnafına borçlanarak kocasından para sızdırır. Alacaklılar aynı adı taşıyan başka bir Lebowski’yi bulup işkence ederler. Zenginin kızı Bani de kaçırılıp fidye istenir. Bunları yapanın zengin adamın karısı olduğu ve bir çeteyle bunu yaptığı anlaşılır. Lebowski filminin para uğruna kovalamacanın oynandığı, silahların kullanıldığı korku ve komedi filmi olduğunu belirtmeliyiz. (24.01.2021, Tekirdağ)     

Yazı Tarihi : 26.01.2021