Hasan Akarsu
FİLM: ÖZGÜRLÜK RÜZGÂRI

                 Özgürlük Rüzgârı filmi 2006 yapımıdır ve İrlanda’nın İngiliz sömürgesinden kurtuluşu için verilen savaşı yansıtır. Cillian Murphy (Damien) ve  Padraic Delaney (Teddy )rolleriyle ilgi çeker.  Olaylar 1920’li yıllardan başlar. Gençlik arkadaşları birden kendilerini İrlanda’nın kurtuluşu için savaşın içinde bulurlar. İngiltere sömürgeliğine karşı başkaldırı büyük acılar getirir. Damien ile Sinead aşkı da ilgi çeker. İngiliz subaylarının aramalarda gençlere adlarını İngilizce söyletmesi tepkilere neden olur. İrlanda’nın özgürlüğü için yemin eden gençler savaş eğitimi görür. İngiliz askerlerine tuzak kurup öldürürler, yakalanıp işkence görürler. Teddy’nin tırnakları sökülse de adlarını vermez arkadaşlarının. Hapiste direniş marşını söylerler. İrlanda Cumhuriyet Ordusu sesini duyurur.

         Dublin’in kalesine yeşil bayrağı dikmek için çetin bir savaş verir gençler. Hapisteki arkadaşlarını kaçırırlar. Kendilerini ihbar eden arkadaşlarını da öldürmekten çekinmezler. Filmde savaşın acımasızlığı başarıyla yansıtılır. Yakalanan üç genç idam edilir. Ülkede bir uyanış gözlenir. Liman işçileri greve gider. Cumhuriyet mahkemesi kurulur, tefeciler yargılanır. İngilizlerin konvoyuna saldıran direnişçiler, askerleri öldürür. Arkadaşlarından Gogan da vurulup ölür. Yas tutarlar. İngiliz askerleri ev baskınlarını sürdürür. Ateşkes ilan edilir. Bu haber İrlanda’da sevinçle karşılanır. Antlaşmada istenilenler yeterli değildir. Teddy’nin kardeşi Damien daha çok hak için, demokratik bir program için savaşın sürdürülmesini savunur. İki kardeş anlaşmazlığa düşüp birbirine düşman olur. Kilise de işe karışıp barış antlaşmasının kabul edilmesini ister. İç çatışma kaçınılmaz olur. Damien, ağabeyi Teddy tarafından yargılanır, savaşmaktan ödün vermeyince idama çarptırılır. “Ne için savaştığını bilmek onurdur” diyen Damien’in idam emrini ağabeyi verir ve ölüsünün başında ağlar. Devrim, kendi çocuklarını yemektedir.

         Özgürlük uğruna yapılan savaş anlamlıdır. Ancak devrim güçleri arasındaki anlaşmazlıklar daha da anlamlıdır. Film bu yönüyle de düşündürür izleyenleri. (09.11.2020, Tekirdağ)

Yazı Tarihi : 25.11.2020