Hakan Türksoy
Fıstıklı peynir helvası...

Bir tarafta ağzı burnunda doğan kuzu, bir tarafta Antep fıstıklı peynir helvası...

Yerel yaz diyordunuz. İşte ikisi de Trakya ve Tekirdağ'dan...

Birde sel baskınları ve trafik kazaları var. Aşırı yağış ve sel baskınlarına üzülelim mi sevinelim mi? şaşırdık. Yağışlar barajları doldurdu sevindik. Sel baskınında hayatını kaybedenlere üzüldük.

Tabii maddi hasarda var.  Hasar bir şekilde giderilir ama giden canlar geri gelmiyor...

Hayrabolu'da iki araç çarpıştı iki kişi öldü. Çorlu'da yolun karşısına geçmek isteyen evli ve bir çocuk annesi bayana hafif ticari araç çarptı, genç anne hayatını kaybetti.

Şarköy'de ağzı burnunda doğan kuzunun şekilsel bozukluğunun gebelik döneminde kullanılan ilaçlardan kaynaklandığı söyleniyor. Hadi kuzuların ki ilaçlardan diyelim. Bu kadar sıkıntı arasında ağzı kulaklarında dolaşan insanlar var. Acaba neden?..

Trafik kazalarının nedeni her zaman olduğu gibi dalgınlık ve dikkatsizlik. Çorlu'da bir çocuk annesinin hayatını kaybettiği kazanın kamera kayıtlarını izledim...

Ticari araç hızlı olmasına hızlıydı ama genç kadın araçtan daha hızlıydı. Genç kadının acelesi neydi? Bir iki saniye geç koşmaya başlasa şu an aramızdaydı.

Her şeyi kadere bağlıyoruz ama dalgınlığın nedeni kader mi? O bayan yaşasaydı büyük ihtimalle kaza anını hatırlamayacaktı. Genelde öyle oluyor. Kaza anının kayıtları insan beyninden siliniyor...

Üzücü haberlerden sonra biraz sevinelim. Süleymanpaşa'da Antep fıstıklı peynir helvası üretildi.

Yeşil-sarı renkli helvanın her derde deva olduğu iddia edenler var(!)

Tüm Trakya'da üretilen peynir helvasının fırınlanmışı ilk kez Çanakkale'de üretilmişti. Fıstıklısı da Süleymanpaşa'da üretildi.

Reklam açısından iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Yöneticilerimiz bu kez uyumasın "Her derde deva" ayağına kıymetini bilmek lazım.

Bu arada Saray ilçesine talih kuşu kondu diyebiliriz. Saray'da termal su kaynakları bulunmuştu. Şimdi tarihi mağaralar Ceneviz 1, Ceneviz 2, Ceneviz 3, adlarıyla turizme kazandırılıyor. Bir yanda termal tesisler, bir yanda Ceneviz Mağaraları...

Yakın gelecekte Saray ismi Tekirdağ'ın önüne geçecek. Saray'da bizim, Tekirdağ'da bizim ama göz göre göre kaybettiğimiz Tekirdağ rakısından sonra pek umudum kalmadı.

Hiç olmazsa her derde deva fıstıklı peynir helvasına sahip çıkalım ki; Tekirdağ'ın namı yürüsün(!)

Yazı Tarihi : 03.02.2021