Hasan Akarsu
“GERÇEK HESAP BU!” (*)

           Nejat İşler, 1972 İstanbul-Eyüp doğumlu olup tiyatrocu, oyuncu olarak ünlenir. “Gerçek Hesap Bu!” yapıtında anılarını, yaşamöyküsünü alaycı bir dille anlatır. “Hayatın acayip şeylere gebe olduğunu yakından deneyimlemiş bir herifim…” der ve kitabın ortaya çıkış öyküsüne de yer verir. “Kahramanları uydurma olan gerçek hikâyeler anlatacağım” diyerek başlar anılarına.

          Nejat İşler’in dedesi İnebolu’da ayakkabı sayacısıdır. İstanbul’a yerleşip Feshane Fabrikasında mesleğini sürdürür. Annesi ve babası daha doğmadan “Nejat” adını koyarlar. Dedesi ise adını “Necat” olarak kaydettirir. Annesi Trabzonlu’dur. Nejat, çocukluğundan anımsadıklarına ayrıntılı olarak yer verir. Dedesiyle Mısır Çarşısına gidişleri, Ramazan ayında sahura kalkmayı sevmesi, sünnet olurken düşündükleri, ilkokul ve sonrası Anadolu Lisesi sınavını kazanması, bunun arkadaşları üzerindeki etkisi, âşık olması, kuşpalazına yakalanması vb. olaylar ilgi çekicidir. Evrenin en güzel kızına tutulduğunu düşünür, karşılık bulmayışı ise ayrı derttir. 12 Eylül 1980 darbesinin etkilerini anlatır. Babasının karakola başka bir nedenle çağrıldığı öğrenilince gülmekten kırılmaları doğaldır.

         Etkileyici Sözler

        Yazar, çoğunlukla her yazısının başına önemli sözler koyar. Bu sözlerin deneyimler sonucu ortaya çıktığı anlaşılır. Sözgelimi; “Birini kaybetmeye alıştırırsan, artık hiçbir şeyden korkmaz. Senden hiç…” (s.39). Babasının iş dünyası, emekli olunca yeni iş tutma çabası ve başarısızlığı, Nejat’ın ise onun yanında olaylara tanık olması önemlidir. Müzik gruplarına ve oyunculuğa ilgisi bu dönemde artar. Fenerbahçe tutkusu, içkiye düşkünlük de ilgi çekicidir. “Tek Sevgilim Fenerbahçe” pankartı taşıdığını belirtir. Spora ilgisi, amatör spor kulüplerine yöneltir onu. Geçimini sağlamak için kitap, müzik vb. tezgâhı açar. Tezgâh ve oyunculuk anıları bu anlatılarda önemli bir yer tutar. “Gerçekten istediğim şeyleri yapmak, gerçekten istediğim yerde, gerçekten istediklerimle zamanımı değerlendirmek. Tek istediğim ve halihazırda yaptığım şey bu” (s.69) diyerek düşündüğü gibi yaşadığından mutlu olduğunu vurgular. Otostop öyküsünde, arkadaşıyla Güney’e inişleri, iki kız arkadaşla yaşadıkları, “felekten gün çalma” gibidir. Figürasyon, tiyatro işleriyle uğraşırken ünlü oyuncularla, sinemacılarla tanışır. Gümüşlük’te uzun süre kalır, yerleşir. Gümüşlükspor’la tanışır ve yönetiminde görev alır. Bu anlatı kitabının gelirini de Gümüşlükspor’a bağışladığını belirtir. Oyunculuk anılarının ilgi çekici olduğunu belirtmeliyiz. Tuncel Kurtiz’i anlatırken onun “zamansız” birisi olduğunu vurgular. “Keşke seninle daha fazla zaman geçirseydik Tuncel Abi…” (s.149)  diye yakınması boşuna değildir. Onu en çok Grup Yorum konserindeki konuşmasıyla anımsayacağını söyler. “Yetti Artık” sözleri unutulur mu? Zamanın ruhunu anlamak, korkmadan, yılmadan yaşamak, “alayına isyan” etmek, “zamansız bir adam olmak” Kurtiz’e özgüdür.

        Nejat İşler, anılarını yazmakla çok iyi etmiş. Bir tiyatrocunun, sinema oyuncusunun yaşadıkları ilgiyle okunuyor. Yakın zamanın sanat, sanatçı olayları, ilişkileri vb. gözler önüne seriliyor.

 

(*) Gerçek Hesap Bu!-Nejat İşler, Anlatı, Can Yayınları, 1. Basım, Mayıs 2016, 184 s.

(Yeniden Türk Dili Dergisi, Dijital, Sayı:21, Mart-Nisan 2021) 

Yazı Tarihi : 13.03.2021