Utku İnce
HAYATA DAİR

Hayat ; kişiye daha önceden yazılmış olanları, kişiye bahşedilen bazı insani özelliklerle birlikte tercih ve seçimlerden ibaret bir hale getirme oyunu sanki. Bazen nefs ile bazen acı ya da tatlı tecrübelerle bir gökkuşağı edası gibi rengarenk bir şekle bürüme hali de ayrıca. Kişi bu hayatının gökkuşağındaki renklerini çoğu kez kendi tercihleriyle boyuyor. Bazen tüm olumsuzluklar birleşip tüm renkleri alıyor insan hayatından ve simsiyah bir hale eviriyor. Ama o siyahlık baki mi ?

Hiçbir şeyin baki olamayacağı gibi değil elbette. Renklendirmek tekrar kendi ellerimizde. Sürekli bir yokuşta hissedersek kendimizi o yokuşun bir inişi de olacağının idrakını yitiriveririz birden ve gökkuşağımızın karartısı devam eder. Yaşadığımız anımızdan çalarız, bir daha geri gelmeyecek olan günlerimizden yeriz. Anı yaşamayı öğrenmek, hayatın dümdüz bir yoldan ibaret olmadığını bilmek ve bu yolda bir taşa takılsak da aklımızı takıldığımız taşta bırakmamak bize anı yaşama yeteneğini bahşetmez sadece. Aynı zamanda olgunluk merdivenlerimize bir basamak daha eklememize vesile olur. Zaman zaman kendimizi bir denizin içinde boğulmaya ramak kalmış bir halde de hissedebiliriz, ama bilmeliyiz ki çıkmak için çırpınmadığımız sürece boğulur ve duygusal yok oluşlarımıza bir de bedenen bir son ekleriz. O yüzden çırpınmaya devam etmeliyiz. Ve bilmeliyiz ki biz çırpındıkça bize el uzatanlar da çok olacaktır. Şunu unutmamalı, dünya yuvarlak ve bizler istesek de kendi köşemize çekilemeyiz.

 İş, okul hayatı, ailemiz, sosyal çevremiz, toplum bizi hep iç içe yaşamaya zorlar. Her ne kadar bazen kendimizi kalabalıklar içinde yalnız hissetsek de yazarak tüm duygularımızı, maskelerimizin altında gizlediklerimizi, hatalarımızı, keşkelerimizi, neden, nasıl ve niçinlerimizi bembeyaz bir kağıda dökerek bembeyaz sayfalar açabiliriz hayatlarımıza. Yazmak, çorak kalan topraklarımıza içimizdekileri bir yağmur gibi dökerek tekrar filizlendirmektir hayatı. Unutmamalısın umutsuz ve mutsuz insan; mutsuzluk da mutlulukta da öfke de kırgınlık da sevinç ve umut kadar yaşanılası kılar hayatı.

Tüm duyguları tadında ve dersler alarak çıkarmanız dileklerimle.

 Görüşmek üzere.

Yazı Tarihi : 22.02.2021