Hasan Akarsu
“HESAPLAŞMA KANIMIZDA VAR” (*)

Mümin Güneş Dikduran 1958 Çorlu doğumlu olup Kırmızı Yürekli Zaman, Sıcak Ekim, Mevsimlik Başkanlık, Ölmemek ve Hesaplaşma Kanımızda Var adlı romanlarıyla tanınır. Yazar, “Hesaplaşma Kanımızda Var” romanında düşünceleri için kendini adamış devrimci bir gencin içinde bulunduğu çıkmazı yansıtır.

Romanda olaylar İstanbul’da, Bahçelievler, İncirli, Bakırköy çevresinde geçer. Kudret Göz’ün babası göçmen olarak İstanbul’a yerleşir. Varlıklı olan ailenin durumu gittikçe daha da güçlenir. Konak sahibi olan Kudret Bey iş adamıdır. Kızları Perihan evlilik yaşına gelir. Oğulları askerdedir. Güzel bir kız olan Perihan’a tutkun iki genç vardır. Birisi tüccarın oğlu Necdet, diğeri ise solcu olan, düşünceleri uğruna savaşıma katılan Murat adlı bir gençtir. Murat’ın arkadaşı Aziz de solcu olup hapis yatıp çıkmıştır ve Perihan’ın babası Kudret’in yeğenidir. Murat, Aziz, bir de Aziz’in akrabası olan ressam Halil birlikte buluşup tartışan arkadaşlardır. Murat’ın Perihan’la ilişkisini bilirler. Murat, evin yakınında bulunan ayakkabı tamircisi Sami Ustaya uğrar, oradan gözetler Perihan’ı. Olaylar, darbe sonrası İstanbul’da geçer. Murat, Aziz, Halil birlikte tavşan avına da çıkarlar. Murat, zengin kızı Perihan için devrim uğruna savaşımdan vazgeçecek mi sorusuyla sürer roman. Murat, Aziz, Halil, Kudret Bey lokalde görüşürler. Kudret Bey, kızıyla ilgilenen Murat’a yaklaşır, onu da oyunlarına alır. Banka müdürüyle tanıştırıp kredi çekip arsa almasını önerir vb.

Murat’ın Kararı

Murat’ın annesi ve babası yoktur. Perihan’a tutkundur. Perihan’ın annesi Aysel Hanım da kızının evlenme yaşının geldiğini düşünür. Kızlar, arkadaşlarıyla pastanede buluşup konuşurlar, ilişkilerini anlatırlar. Murat, Perihan’a gitmeyince Perihan Murat’ın evine gider ve sevişirler. Daha sonra Perihan, Murat’ı gizlice konağa alır, gizlice sevişirler. İlişkileri evlenme noktasına gelir. Kudret Bey, kızına baskı uygular, zincirle bağlar, sonra kapısını kilitler vb. Konakta gerginlik sürerken Murat düşüncelerinden, savaşımından vazgeçmez. Yoldaşları Harun ile Ali onu izler. Kudret Bey, Murat’ı arabasına alıp korkutur, kızından uzak durmasını ister. Murat, karanını verir, Perihan’a bir mektup bırakıp idealleri için, kurtuluş savaşımı için İstanbul’dan ayrıldığını belirtir. Buluştuğu yaşlı bir adam umutlu olup Murat’ı da yüreklendirir: “Ey, güzel günler göreceğiz, ama mücadele şart, bunda şaşılacak bir şey yok. Sonra, yurdumuz hakkında söz sahibi kişilerden biri sen olacaksın” (s.218).

Yazar Mümin Güneş Dikduran, aşkıyla idealleri arasında kalan bir gencin iç dünyasını başarıyla yansıtır. Roman başkişisi olan Murat’ı, savaşımı uğruna yollara çıkarırken umut verir, umut tazeler.

(*) Hesaplaşma Kanımızda Var-M. Dikduran, Roman, Ya-Da Yayın Dağıtım, Ekim 2006, 220 s.

Yazı Tarihi : 31.01.2020