Muhsin Durucan
HIÇKIRIK FİLMİNİN HIÇKIRIKLI VE YETENEKLİ ÖĞRETMENİ

"Öğrencilerine okuma isteği aşılamayan bir öğretmen,

 havanda soğuk demir dövüyor demektir.”

 

 Horace Mann

 

 

Geçtiğimiz günün akşamı TRT 1 Kanalında Hint yapımı, Hıçkırık filmini hiç sıkılmadan izledim. İzlemekten mutlu oldum!

Kaliteli bir film… Her öğretmenin ve her öğrenin mutlaka izleyeceği bir konusu var. Harika bir yapıt! Rani'nin oyunculuğu olağanüstü buldum. Khan'ın öğretici filmlerinden biri gibi olmuş, diyebilirim. 

Rani Mukherjee; zorluklar karşısında yılmayan, direnen, varoş mahallesi çocuklarına olağanüstü emek vererek onları başarıya ulaştıran ve kendisini kanıtlayan bir öğretmen...40 yıllık eğitimcilik hayatımın öğretmenlik ve yöneticilik yılları belleğimden bir film şeridi örneği geçti.

Çok başarılı işlenmiş dram türü yapıtın, günümüz öğrencilerine ve öğretmenlerine örnek olmasını dilerim.

Rani Mukherjee Özgeçmişi

 

Rani Mukherjee, 21 Mart 1978 tarihinde Hindistan'ın Mumbai kentinde doğmuştur. Babası Ram Mukherjee, annesi Krishna ve erkek kardeşinin adı Raja'dır. Anne, babası ve akrabaları Hint film endüstrisinin içindedir.

Maneckji Cooper Lisesi'nden sonra, SNDT Women's University'de üniversite eğitimini tamamladı.

Rani Mukherjee, ülkesinde geleneksel Bollywood filmleriyle tanınmıştır. Yurtdışında ise 2005 yılında çekilen Black filmindeki sağır kör ve dilsiz Michelle McNally rolüyle tanınmaktadır.

 

Hıçkırık (Hichki ) Filminin Konusu:

 

Dram türü Hıçkırık filminde; Naina Mathur (Rani); sürekli tıkanıklık, kekemelik yaşadığı ‘Tourette sendrom’ hastalığı var. Değişik tik şeklindeki bu rahatsızlık, ilkokul yıllarında kendini gösterir.

 

Ailesinin ve çevresindekilerin karşı çıkmalarına karşın idealı olan öğretmenlik mesleğini ister. Kendi çabası ile bir okulda öğretmen olarak iş bulur. Yılmadan, usanmadan kendine özgü kimi metot ve yöntemleri kullanarak dayançla sürdürdüğü mesleğinde başarıya ulaşır.

 

Başöğretmen M. Kemal Atatürk’ün dediği üzere: “Okul, genç beyinlere insanlığa saygıyı, millet ve ülkeye sevgiyi, bağımsızlık onurunu öğretir.”

Yazı Tarihi : 13.04.2020