Hasan Akarsu
HİKMET KURTER’İN İKİ ÖYKÜ KİTABINA DEĞİNİ

Yazar Hikmet Kurter 1954 İzmir doğumludur. İTÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi ile İÜ İşletme İktisadı Enstitüsünü bitirir. Öykü ve tiyatro oyunu yapıtlarıyla tanınır. Yeni çıkan Türkiye Seninle Gurur Duyuyor ve Kuşlar, Kediler, Köpekler adlı iki öykü yapıtıyla okurlarına ulaşır.

Türkiye Seninle Gurur Duyuyor (1)

           Yazar bu yapıtında on sekiz öyküye yer verir. Öykülerinde çelişkilerden, karşıtlıklardan yararlandığı güldürü öğeleri önemli yer tutar. “Lodosçu”öyküsünde,emlakçılık yapan Lodosçu Yılmaz’ın muhtarlık seçimlerindeki durumunu yansıtılır. Köyde yabancılara toprak satışını kolaylaştırarak kazanç elde etme çabası içindedir. Nalbur olan Kınalı Bahri’yle birlikte çalışırlar ve seçimi yitirirler. Çok para harcamışlardır. Yakınlarının bile oy vermediğinden yakınıp eski işlerine dönerler. “Silahlara Veda” öyküsü, ünlü yazarın romanını anımsatsa da ondan izler yoktur. Bevliye Uzmanı Halil Özcan’ın basur hastası Oktay Coşkun tarafından namusuna dokunduğu için ayaklarından kurşunlanmasıyla ilgilidir. Doktor, bu olaydan sonra silah ruhsatı almak için başvuranlara sağlık raporu verilmesinde zorluk çıkartır. “Sekiz Sütuna Manşet” öyküsü de okurları gülümsetir. İki gazeteci arkadaş, belediyedeki ihale yolsuzluğunu açığa çıkarmak için çalışır. Gazete sahibi de orman arazisine villa yaptırdığı için onların haberine yer vermez. Çıkar ilişkilerinin insanları doğru yoldan nasıl çıkardığı yansıtılır öyküde. Öykü adları bile güldürü öğesi taşır.“Sivrisinek Vergisi”mi olurmuş demeden edemezsiniz. Kitaba ad olan öyküde, padişahlık dönemindeki “alkış çavuşları” anımsatılır. Piyano öğretmeni Nermin Hanım, iş için başvuran Orhan’ın bekâr olduğunu öğrenince müzik kulağı olmasa bile işe alınması için onay verir patronuna. Hep birlikte “Türkiye seninle gurur duyuyor” diye bağırarak deneme yaparlar. Diğer öykülerde de alışılmışın dışında yaşanan olaylara yer verildiği gözlenir. Eski Dostlar, Alaylı Arkeologlar, İyi Bir Yurttaş, Şairin Aldatılmış Bir Adam Olarak Portresi, Kokteylci vb. öyküleri gülümsemeden okuyamazsınız. Sanat ortamları, resim sergileri, hukuk adına çalışıp hukuksuzluktan yararlanan avukatın durumu ilgi çekicidir.

Kuşlar, Kediler, Köpekler (2)

       Yazarın bu yapıtında on altı öykü vardır. Öykülerinde aynı çizgisini sürdürdüğünü gözleriz. Olay öykülerinde, güncel olaylardan yararlanan yazar iyi bir gözlemci olduğunu kanıtlar. “Sokakta” öyküsünde ne yazacağını bilmeden kendini sokağa atan anlatıcı, Bahariye Caddesi’nde gezinirken gördüklerini, dinlediklerini not eder. Bankta oturan iki memurun anlattıkları, çektikleri para sıkıntısı ilgisini çeker. Onlardan öykü çıkarmayı düşünürken manken gibi güzel bir kızın fino köpeğiyle yanlarından geçtiğini görür. Bir sokak çocuğu ekmek parası ister anlatıcıdan. Simitçinin çabasını değerlendirir ve bu gördüklerinden bir öykü çıkaracağını düşünerek evinin yolunu tutar. Kitaba ad olan “Kuşlar, Kediler, Köpekler” öyküsünde bir sahafı ve onun dükkânında baktığı köpeklerini, kedisini ve Bahar adlı güvercinini anlatır. Karabaş, Bobi, Prenses, Bahar adını verdiği hayvanlar bir arada barışık yaşarlar. İnsanların hayvanları örnek alması istenir öyküde. “Yüreğim Kaldırmaz” öyküsünde, Datça deniz fenerinde bakım bekçisi olarak çalışan ailenin durumu yansıtılırken çevrenin doğal güzellikleri her şeyiyle birlikte anlatılır. Deniz feneri otomatik olunca işleri biten aile, anılarına sığınır. Bir daha oraya gitmeyi yürekleri kaldırmaz.

       Hikmet Kurter, öykülerinde yaşanan olumsuzluklara karşın yaşama sevincini yansıtır. Toplumda aksayan yönleri eleştirel bir bakışla gözlemleyip çelişkili durumları gözler önüne serer. Okuyucuyu düşünmeye yönlendirir. Olaylar, İstanbul’un önemli semtlerinde geçer. “Beyoğlu Bir Şenliktir”öyküsünde olduğu gibi şenliğin eziyete dönüştüğü de olur. Öykülerin sevilerek okunduğunu belirtmemizde yarar vardır.

 

  1. Türkiye Seninle Gurur Duyuyor-Hikmet Kurter, Öykü, Taşbaskı Yayınları, Ağustos 2021, 106 s.
  2. Kuşlar, Kediler, Köpekler-Hikmet Kurter, Öykü, Taşbaskı Yayınları, Ağustos 2021, 104 s.

(Yeniden Türk Dili Dergisi, Dijital Ortam, Kasım-Aralık 2021)

Yazı Tarihi : 24.11.2021