Hakan Türksoy
Huysuz Baba

Gündemi takip etmek bizim işimiz. Fakat önce "can ve canan" misali... Tekirdağ, Trakya ve ülkem.  Sonra Dünya...  Bu kez tersten başlamak istiyorum.

Hiç merak etmeyin. Haftanın son yazısında gıcıklık yapıp Dünya ile bizi kıyaslamayacağım.

Sadece Avrupa'da yetişen soydaşlarımızın başarılarını hatırlatmak istiyorum o kadar.

Yanlış anlaşılmasın bizde de başarılı bilim insanı, sporcu yetişiyor.  Fakat orada sayı daha fazla olduğu gibi bizde yetişenlerde yurt dışına gitmek istiyor...

Neyse Dünya'dan devam edeyim... 10 bin penguenle bir arada yaşayan bilim insanının çektiği belgesel yakında yayımlanacak.

Penguen deyip geçmeyin. Bu yeni versiyon penguen belgeselinin ezber bozacağı söyleniyor.

Ayrıca üç köpekbalığı türünün karanlıkta parladığı keşfedilmiş. Bunu özellikle yazdım. Çünkü 50 yıl boyunca denizlerin altını üstüne getiren Kaptan Cousteau'nun bu üç köpek balığı türüne rastlamamasına şaşırdım.

Hindistan'da motosiklet kazasından ölen genç otopsi sırasında canlanmış. Doktorların halini görmek isterdim(!)

Ben çocukken Edirne'de ölü lakaplı bir hamal vardı. O otopside değil ama tabutun içinde canlanmış. Tabuta iki defa girmek herkese nasip olmuyor.

Yavaş yavaş ülkeme doğru geleyim...  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dün Tekirdağ'a geldi. (Gelişmeleri daha sonra yazacağım)

Keşan Belediyesi  “Amel Baba Türbesi Park Alanı” ve “Taksi Park” projesi ihalesine hazırlanıyor. Geçenlerde Kırklareli Belediyesi'nde Bayrak alımı ihalesi yapılmıştı.

Amel Baba'yı duyunca aklıma Edirne'deki Huysuz Baba Türbesi geldi.

Amel Baba'ya çocuğu olmayan, evlenemeyen, işi olmayanlar dilekte bulunuyor, Huysuz Baba'ya daha çok huysuzluktan muzdarip olanlar dilekte bulunuyor.

Rahmetli annem uslanmam için beni Huysuz Baba'ya götürmüştü. Yıllar sonra faydası olmadığını itiraf etti. Bana faydası olmadı ama komşumuzun oğluna faydası olduğunu duydum(!)

Son yıllarda işsizlikte, huysuzlukta arttı. Bunun Edirne ve Keşan için fırsat olduğunu düşünüyorum.

Huysuzların maske ve mesafe kuralına uyarak Edirne'deki Huysuz Baba'yı, işsizlerin Keşan'daki Amel Baba'yı ziyaret etmesinin iyi olacağını düşünüyorum.

Ne olur ne olmaz denemekte fayda var.

Yazı Tarihi : 04.03.2021