Şafak LAYİÇ
HUZURLU YOLCULUK HAKKI

Sosyetik bir kadın, birinci sınıfta yer bulamadığı için, zorunlu olarak ekonomik sınıfta uçmak zorunda kalır. Ancak yerine geçtikten kısa bir süre sonra, oldukça esmer olan bir vatandaşın, yanındaki koltuğa oturması keyfini iyice kaçırır.

     Kadın, hostesi çağırır ve bu esmer vatandaşa göz ucuyla bakarak:

-Beni bu koltukta yolculuk yapmaya mecbur edemezsiniz!

     Zavallı adam, söze hiç karışmaz. Fakat çevresindeki yolcular, kadının bu davranışından çok rahatsız olmuşlardır. Hostes, tartışmanın daha da büyümemesi için süre ister:

-Ekonomi sınıfı şu an tamamen doldu. Ancak birinci sınıfta bir yolcumuz son anda biletini iptal ettirmiş. Eğer bu koltuk hâlâ boşsa burasını ayarlayabilirim.

     Hostes gider. Sosyetik kadın kocaman bir gülümseme ile kemerini bağlar. Fakat diğer yolcular kulaklarına inanamaz. Bu kadının açıkça ırkçılık yapmasına rağmen, hostes tarafından birinci sınıfa alınarak resmen ödüllendirilecek olması, pek çok yolcuyu sinirlendirir.

     Uçak birazdan kalkar ve hostes geri gelir:

-Geciktiğim için özür dilerim. Kayıtları tekrar kontrol etmem gerekiyordu ve ayrıca böyle bir yer değişikliği için pilottan izin almalıydım. Çok şükür ki pilotumuz “Hiçbir yolcu, sorun yaratan birinin yanında oturmaya zorlanamaz” diyerek izin verdi.   

     Sosyetik kadın, gururla yerinden kalkar ve eşyalarını toparlarken hostes bu defa, diğer yolcuların öfkeli bakışları altında siyahi adama döner:

-Beyefendi, böyle nahoş bir ortamda yolculuk yapmak zorunda değilsiniz. Birinci sınıftaki yeriniz hazır. Lütfen beni takip ediniz.

     Sosyetik kadın morarmış olarak yerine otururken, eşyalarını alan siyahi adam, hostesin arkasından, diğer yolcuların alkışları eşliğinde, ırkçı birinin yanında oturma sıkıntısından kurtulmuş olarak yeni yerine gider.

     Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 14.11.2019